Göz iltihabı vakalarında artış

Göz iltihabı vakalarında artış
eca-star-reklam

İstanbul’da son bir hafta içerisinde göz iltihabı vaka sayılarında önceki haftalara göre yaklaşık üç katlık bir artış yaşandı.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklamasına göre, sağlık kuruluşlarına yapılan başvurularda viral konjuktivit (göz iltihabı) teşhisi konanlarda şu an için ciddi seyreden vaka bulunmadığı, hastanelere yapılan başvurular ve vakaların İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince takip edildiği bildirildi.

Yaz mevsiminde sıcağın ve nemin artmasıyla birlikte kolaylıkla insandan insana damlacık, solunum sekresyonları ve temas ile bulaşıp ve küçük salgınlara yol açabildiği belirtilen göz iltihabı virüsleri için özel bir tedaviye gerek olmadığı, 1-2 hafta, nadiren 3 hafta içinde kendiliğinden iyileştiği aktarıldı.

İstanbul’da son bir hafta içinde bazı sağlık kuruluşlarına başvuran viral konjuktivit (Göz iltihabı) vaka sayılarında önceki haftalara göre yaklaşık 3 katlık artış olduğu tespit edildi.
Konjonktivite sebep olan virüsler özellikle yaz mevsiminde sıcağın ve nemin artmasıyla birlikte kolaylıkla insandan insana geçiyor. Bu yüzden son bir iki gündür hastanelere başvuranların sayısında artış yaşandı. Özellikle solunum yoluyla insandan insana geçiyor olması virüsün hızla yayılmasına yol açıyor.
İl Sağlık Müdürlüğü salgına karşı halkı uyardı. Alınması gereken önlemler şöyle:
– Eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı.
– Eller göze dokundurulmamalı ve ovuşturulmamalı.
– Havlular ortak kullanılmamalı, kişiye özel olmalı, su ve deterjanla yıkanmalı
– Kağıt havlular tek kullanımlık olmalı ve atılmalı.
– Yastık kılıfı, gözlük, makyaj malzemesi, göz damlası veya merhemi ortak kullanılmamalı.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları