Google’dan yılbaşı için logo

Google’dan yılbaşı için logo
eca-star-reklam

Venice gondolas logosu – Google’dan yılbaşı için logo (Google Doodle)
Venice gondolas Google logosu neyi anlatıyor? Venice gondolas Google özel Doodle çalışmasında yer aldı. Venice gondolas dünyadaki nadir yerlerden birisi. İşte Venice gondolas Google logosu ve Venice gondolas hakkında bilgiler.
Venice gondolas Google logosu neyi anlatıyor? Google geçtiğimiz günlerde logosunu değiştirerek Mehmet Akif Ersoy’un doğum gününü kutlamıştı. Google Doodle bu sefer çok aktif bir logo ile karşımızda. Bir kez daha değişen Google Doodle, yılbaşı tatili için bize kartpostal önerileri sunuyor. Yaklaşık 17 resmi barındıran logo adeta çözülmesi gereken bir sır, aşılması gereken bir labirent gibi.

venice gondolas google logosu neyi anlatiyor Venice gondolas logosu   Googledan yılbaşı için logo (Google Doodle)Şili Nepal Köprü İtalya Google eğitim dünya Doğum Özel günlerin anlam ve önemine göre sayfa düzenleri yapan google yeni yılı unutmadı… Dünyanın en çok “tıklanan” açılış sayfası Google dünyanın dört bir yanından kültürleri buluşturdu. Hristiyanların Noel babası ve gelenekleri, Müslüman ülkelerin fasıl ekibi, Nepal’in yeni yıl şarkıları, Şili’nin biberi, Venedik’in gondolları, Kızıl Meydan’ın kiliseleri ve Hintli dansçılarla birlikte resmedildi. Google, medeniyetlerin çatıştırılmaya çalıştığı dünyaya oldukça anlamlı bir yeni yıl mesajı vermiş oldu.

Venice gondolas Google logosu neyi anlatıyor? Venice gondolas Google özel Doodle çalışmasında yer aldı. Venice gondolas dünyadaki nadir yerlerden birisi. İşte Venice gondolas Google logosu ve Venice gondolas hakkında bilgiler.

Dünya üzerinde görebileceğiniz en sihirli mekanlardan biridir VENEDİK. Denizin ortasına kondurulmuş muhteşem yapılardan oluşan ve üzerinden geçen yüzyıllardan etkilenmeden günümüze gelen bu güzel şehir , insanın görmeden ve içinde yaşayıp o nemli havasını solumadan gözünde canlandırabileceği bir yer değildir. Venedik ; kuzey İtalya’nın doğusunda Adriyatik denizi kıyılarında karaya 4 kilometre uzunluğunda kara ve demir yolu köprüsü ile bağlanan , yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu bir ada şehirdir.Venedik’te adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunur.

Venedik ; tarih boyunca Avrupanın en önemli ticaret başkentlerinden biri olmuştur. Venedikliler, Türklerden ve Araplardan öğrendikleri sayı sistemi ile ticaret aritmetiğini en üst düzeye çıkarmışlar ve bu nedenle bütün Avrupalı tacirler bu aritmetiği öğrenebilmek için Venedik’te açılan birçok oklula gelerek eğitim almışlardır. Venedik nüfusu o dönemlerde 300.000 civarında iken günümüzde 72.000’e kadar düşmüş ve halen azalmaktadır.Yaşlı nüfusun yoğunlukta olduğu Venedik , artık anakarada bulunan Mestre adı verilen yeni şehre doğru kaymaktadır. Venedik’te yaşayanların %50’den fazlası geçimlerini turizmden sağlamaktadırlar.Bugüne kadar ki rekor bir günde 150.000 turisttir.Bu kadar turistik olması ve herşeyin deniz yoluyla taşınması sonucu fiyatlar İtalya’nın geneline göre %10 daha pahalıdır.

Henna Lamp Google Logosu - Google Doodle kartpostallarıVenedik eğlenebilmek için güzel mekanlar bulabileceğiniz hiç kuşkusuz. Meydanda bulunan kafelerde geçireceğiniz aaaifli geceler sizi bekliyor. Venedik tatiliniz eğer özel bir güne denk gelirse hayatınızın en aaaifli tatillerinden birini yaşayacaksınız demektir. Venedik, özel günler konusunda çok eğlenceli şehirlerden birisidir. Yolculuk tarihiniz eylül ayına denk gelirse, Venedik Film Festivali düzenleniyor. Ama asıl özel olan karnaval zamanlarıdır.

İŞTE GOOGLE DOODLE KARTPOSTALLARI

St. Basil’s Cathedral- Aziz Basil Katedrali
Buche de Noel – Kütük pasta
Acropolis- Atina’da yukarıda kalan şehir
Pierogi- Piegori yemeği (Noel yemeği)
Great Wall of China- Çin Seddi
Mt. Fuji- Fuji dağı
Indian dance styles- Hindistan dans stilleri
Sahara desert- Sahra Çölü
Chili pepper- Biber
Oud- Ud
Sydney Harbour- Sidney Harbour Limanı
Nepal- Nepal
Venice gondolas- Venedik gondolu
Chilean vineyards- Şili bağları
African kanga- Afrika elbisesi
Up on the housetop- Noel şarkısı
Henna lamp- Kına lambalar

Henna Lamp-Kına Lambalar

Henna lampHenna Lamp tam olarak Fas’a özgü kına lambalar dekorasyon olarak ideal bir aydınlatma aracıdır. Henna Lamp Fas için eski bir kültür olsa da dünya da bu lamba değişik tasarım arayanlar tarafından kullanılan bir araç

Fas (Berberi dilleri: Amerruk / Murakuc; Arapça: المغرب / El Mağrip) Kuzey Afrika’da bir Arap ülkesidir. Başkenti Rabat’tır. Fas’ın komşuları Batı Sahra ve Cezayir’dir, İspanya ile arasında Cebelitarık Boğazı yer alır. Hem Akdeniz’e hem Atlas Okyanusu’na kıyısı olup, Afrika’nın Avrupa’ya yaklaştığı uçta yer alır. Afrika’nın en ucundaki Tanca şehri Fas’a ait ise de Fas topraklarındaki Ceuta ve Melilla İspanya’ya aittir. Yönetim şekli krallıktır.

Başkent dışındaki diğer büyük şehirleri Casablanca, Fes ve Marakeş’tir. Kuzey Afrika’da yer alan Atlas Dağları Fas topraklarından başlamakta olup, bu dağ sırasının Fas’taki yüksekliği 4000 m’yi geçmektedir. Fas ayrıca güneyindeki Batı Sahra üzerinde hak iddia etmekte ve burayı 1975’ten bu yana yönetmektedir. 1975 yılında ‘Yeşil Yürüyüş’ adını verdikleri bir yürüyüş hareketi ile ellerinde sadece Kur’an’larla, silahsız olarak çöle girmişler ve bu hareketleri sonucu hiç bir direnişle karşılaşmadan çölün hakimiyetini kazanmışlardır.

Ülke isminin kendi dilindeki anlamı “El-Magrip” yani en batıdaki yer anlamına gelse de diğer Avrupa ülkeleri burayı “Müslüman” anlamındaki Morocco ya da Maroc isimleriyle anmayı seçmişlerdir. Bizim dilimizdeki Fas ismi ise Fas şehrinden gelir.

Ayrıca Fas, Afrika kıtasında bulunup, Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülkedir. Afrika Birliğine üye olmamasının nedeni Batı Sahra sorunudur. Fas hükûmeti, Batı Sahra’nın tümünün Fas’a ait olduğunu iddia etmekte, BM ve Afrika Birliği bunu kabul etmemektedir..

Dünya devi Google özel günler için hazırladığı logolar ile göz dolduruyor. Ancak Google  yayınladığı yeni bir tür “Google Doodle” ile şaşırttı. Dinamik 17 görselden oluşan logoda, tıklanan her “Doodle”ın altından farklı bir dünya ülkesine ait birşey çıkıyor. İşte Google grafikerlerinin zekasını ortaya koyan o “doodle”lar;


Aziz Basil Katedrali, Kızıl Meydan’da soğana benzeyen, rengarenk, kubbemsi çatılarıyla ünlü bir katedraldir. Kremlin Sarayı’yla karıştırılır.

1555 – 1561 yılları arasında Rus Devleti’ nin Kazan ve Astarhan hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla Korkunç İvan tarafından yaptırılmıştır. Değişik şekilde tasarlanmış olan sekiz kubbe, sekiz ayrı zaferi simgelemektedir.

Önceleri som altın olan kubbeler 1670’den sonra değişik renklerde boyanmıştır. En uzun kulesi yaklaşık 65 metre yüksekliktedir. Yöre halkı arasında yapının bir İtalyan mimarın tasarımı olduğu, daha sonra yapıyı tekrar etmemesi için mimarın kör edildiği rivayeti dolaşır. Kilise bugün müze olarak kullanılmaktadır.

Akropolis
Akropolis, Atina’nın tam ortasında yükselen, tepesi tabak gibi düz, sarp bir kayalığa verilen addır. Akropolis Atina Kalesi’ni temsil eder.

Yunanistan’da medeniyetin doğduğu yer olarak kabul edilir. Savaşlarda kadın, yaşlı ve çocukları güvenle barındırmak amacıyla yapılmıştır. Barış zamanında ise öldürücü ve bulaşıcı hastalık taşıyanları (tifo, kolera, cuzzam, vs.) tecrit etmek için de kullanılırdı.

Eski Yunan dilinde bu sözcük yukarı kent anlamına gelir. Çok eski çağlarda Akropolis, Eski Yunanlıların oturduğu ve buradan çevre köylere egemen olduğu gerçek bir kaleydi, aynı zamanda bir din merkeziydi. Bir ara Persler tarafından yıkılmış, sonra Perikles’in öncülüğüyle, M.Ö. 450 yıllarına doğru yeniden yapılmıştı. O çağların ünlü heykeltıraşı Pheidias ve başka güçlü sanatçılar bu işte çalıştılar.
Buche de Noel (Noel Pastası)
Kütük pastası olarak da bilinen Buche de Noel pastası, Fransa, Belçika, Quebec, Lübnan ve Vietnam’daki Noel kutlamaları ve geleneklerinin olmazsa olmazlarından.
Fuji Dağı
3.766 m yüksekliğiyle Japonya’daki en yüksek dağdır. Fuji, aynı zamanda etkin bir yanardağ olmasına karşın, 1707-08 yıllarındaki patlamasından bu yana volkanik etkinlik göstermemiştir.
Dağ, açık ve nemsiz bir günde, Japonya’nın başkenti Tokyo’dan da görülebilmektedir.
Japon halkı, eski çağlardan beri Fuji Dağı’na kutsal bir dağ olarak tapmıştır. Japonların uzun yaşamalarının sırrından biri de Fuji Dağı olarak görülür. Geleneğe göre Fuji Dağı’na tırmanıp, kükürtten zengin, bol mineralli sıcak suların olduğu havuzlarda pişirilen yumurtaları yediğinizde ömrünüz tam yedi yıl uzuyor.


Çin Seddi
Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan Çin Seddi, dünyanın en uzun savunma duvarıdır.
Çin’in Savaşan Beylikler döneminde (M.Ö.403 M.Ö.221), Çin seddinin temeli 20den fazla ayrı ayrı krallık tarafından atılmıştı. Chu, Qi, Yan, Wei, Han, Zhao, Qin Krallıkları birbirinden korumak için sınırlarında ilk setler inşa ettiler. Qin,Zhao,Yan kralıkları ise XiongNu, DongHu, LinHu, LouFaın saldırılarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını koruma amacıyla da inşa ettiler. Çin’in ilk İmparatoru Qin Shi Huang, burayı boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verdi.
Qin Shi Huang M.Ö. 221 yılında daha önceki krallıkların yaptırdığı duvarları birleştirerek uzattı. M.Ö. 3. yüzyıldan M.S. 17. yüzyıla kadar Çinliler seddi uzatmaya devam etmişlerdir. Seddi onaran ve savunma amaçlı kullanan son hanedan Ming Hanedanı (1368-1644) olmuştur.

Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 6.000 kilometreyi bulur. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 2.500 kilometrelik settir. Ancak asıl inşaat, M. Ö. 221 ile M. S. 608 yılları arasında yapılmıştır.

Pierogi
Geleneksel Ukrayna, Polonya ve Rus mutfaklarında görülen bir hamurişi olan Pierogi, mantıya benziyor.

Hint dansı
Hindistan’da çok eski tarihlerden bu yana dans önemli bir kültürel olgu olarak yer almaktadır. Mohenjodaro kalıntılarında ortaya çıkarılan dans eden genç kız heykelinin yaklaşık olarak M.Ö. 2. yüzyıla ait olduğu kabul edilmektedir.
Yüzyıllar boyunca Hindistan’da dans bir tür tapınma yöntemi ve coşkunun dışa vurumu olarak kullanılmıştır. Tapınak dançıları (Devasis) Tanrı ve Tanrıçaları memnun edebilmek için kutsal dansları sürdürebilmek için çok zor bir yaşamı kabullenmişlerdir.
Dans eden Tanrı Shiva (Nataraja) Hint dansının en önde gelen simgesidir. Başının üstünde duran ay duyuların kontrolünün sembolüdür
En önemli klasik hint dansları: Bharata Natyam, Kathakali, Kathak and Manipuri, Kuchipudi, Odissi ve Mohini Attam’dır. Bunların yanı sıra ülke çapında yaygın sayısız yöre ve kabile dansı bulunmaktadır.


Sahra Çölü
Sahra Çölü ya da Büyük Sahra Çölü, dünyanın en büyük sıcak çölü olup, Afrika’nın kuzeyinde, kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran 9.000.000 km² büyüklüğünde dev bir çöldür.
2,5 milyon yıl yaşındadır. Yüzölçümü büyüklüğü Amerika Birleşik Devletleri’ni kaplayacak kadardır.
Atlas Okyanusu kıyılarından Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanır. Sahra Çölü’ndeki ülkeler; Cezayir, Çad Çad, Mısır Mısır, Libya Libya, Fas Fas, Moritanya, Mali, Nijer, Sudan, Tunus, Batı Sahra’dır.


Ud
Türk, Arab, Yunan, Azeri, Ermeni müziklerinde geniş yere sahip bir müzik aleti olan ud(kopuz), 17.yüzyıl yakınlarında Anadolu ve Rumeli de yaygındı.


17.yüzyıl yakınlarında Anadolu ve Rumeli’de yaygın olan Ud (Kopuz), bu güne kadar birçok destana ve saguya eşlik etmiştir.

Acı kırmızı biber

Venedik Gondolları
Venedik ; kuzey İtalya’nın doğusunda Adriyatik denizi kıyılarında karaya 4 kilometre uzunluğunda kara ve demir yolu köprüsü ile bağlanan , yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu bir ada şehirdir.Venedik’te adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunur.
Dünyadaki en sihirli şehirlerden biri olan Venedik, şehir içinde akan kanallardaki gondollarıyla gelenleri büyüler.


Denizin ortasına kondurulmuş muhteşem yapılardan oluşan ve üzerinden geçen yüzyıllardan etkilenmeden günümüze gelen bu güzel şehir, insanın görmeden ve içinde yaşayıp o nemli havasını solumadan gözünde canlandırabileceği bir yer değildir.

Noel şarkısı “Up on the House Top”

Fas’a özgü Henna lambaları

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ALeyram dedi ki:

    Emeğinize Sağlık Çok GüzeL Konular…

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları