Genel Sağlık Sigortasına Dair Her Şey

Genel Sağlık Sigortasına Dair Her Şey
eca-star-reklam

Çalışan sigortalılarla SGK’dan emekli olanlarla (sosyal güvencesi olan kişiler) bunların eşleri, hak sahibi çocukları ve hak sahibi anne-babası GSS primi ödenmeden sağlıktan yararlanacak. Bunların ayrıca GSS primi demesine gerek yok. İşsizlik sigortası kapsamında sağlık yardımı alanlar da bu dönemde prim ödemeyecek. Sigortalı olarak çalışan, isteğe bağlı sigorta primi ödeyen veya SGK’dan emekli aylığı alan kişilerin kendileri zaten genel sağlık sigortasından yararlanabiliyor. Yeşil kartlılar, vize süreleri doluncaya kadar yararlanabilecekler ama vizeleri dolduktan sonra bir ay içinde gelir testi yaptıracak.

SGK Başkanlığı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanı Bekir Hançer’in konuk olarak katılacağı Resul Kurt ile Çalışma Hayatı programda genel sağlık sigortasında kimlerin prim ödeyeceği ve prim tutarlarının nasıl tespit edileceği, gelir testine girme zorunluluğu olup olmadığı, gelir testi yaptırmayanların durumu, 18 yaş altı çocukların sağlık yardımları, eş-çocuk ve anne-babaların sağlık yardımından yararlanma hakları, kız çocuklarının prim ödeyip ödemeyeceği, yurtdışında yaşayanların prim ödeme yükümlülüğü gibi sorulara cevaplar aranacak. neler olduğu konuşuldu.

İş Kanunu, sosyal güvenlik reformu, kıdem ve ihbar tazminatı, emeklilik, yıllık izin, iş kazası ve sağlık yardımları, çalışanların doğum ve diğer hakları ile vergi, iş hukuku ve sosyal güvenliğin bütününü içeren konuları ele alan ve izleyici sorularına cevap verilen “Resul KURT’la Çalışma Hayatı Programı” Her hafta Cumartesi günleri 17,45’de ÜLKE TV ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

Buna göre sigortalı olarak çalışan, isteğe bağlı sigorta primi ödeyen veya SGK’dan emekli aylığı alan kişilerin;

– Eşi,

– 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış evli olmayan çocukları,

– Yaşına bakılmaksızın bu kanuna göre malul olduğu tespit edilen evli olmayan çocukları,

– Geçimi sigortalı tarafından sağlanan, her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirler toplamı yürürlükte bulunan asgari ücretin net tutarından daha az olan ve diğer çocuklarından sağlık yardımı almayan ana ve babası, bakmakla yükümlü olunan kişi sayılacaktır. Bunlar herhangi bir prim ödemeyecek. Öğrencilerin anne-babaları üzerinden sağlık yardımı alması için mutlaka aktivasyon yaptırmaları gerekecek.

Part-time çalışan işçilerin, bugüne kadar bir yıl içinde 30 gün prim ödemeleri halinde sağlık yardımlarından faydalanma hakkı vardı. Ancak artık kısmi süreli part-time veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde ay içerisinde 30 günden az çalışan sigortalıların 01 / 01 /2012 tarihinden itibaren eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerinin 30 güne tamamlamaları gerekecek.

Sosyal güvencesi olmayanlardan 1 Ocak 2012-30 Haziran 2012 dönemi için, aylık GSS primi, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarına göre;

1) Asgari ücretin üçte birinin (295.50 TL) altında ise GSS primleri devlet tarafından ödenecek,.

2) Asgari ücretin üçte biri (295.50 TL) ile asgari ücret arasında ise, 295.50 x %12 = 35.46 TL,

3) Asgari ücret (886.50 TL) ile asgari ücretin iki katı arasında ise, 886.50 x %12 = 106.38 TL,

4) Asgari ücretin iki katından (1.773 TL) daha fazla ise, 1.674 x % 12 = 212.76 TL, olacaktır. GSS primleri ödenmez ise sağlık yardımı verilmeyecek.

Haber7

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. gokhan alp dedi ki:

    güzel olmuş bu yeni düzenleme, herkes düzenli yatırır artık primlerini

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları