Futbol kulüplerine SGK şoku

Futbol kulüplerine SGK şoku
eca-star-reklam

Futbol kulüplerine SGK şoku

 

Sabah’ın haberine göre Sosyal Güvenlik Kurumu, işçilik bildirimi konusunda riskli grup içine koyduğu futbol kulüplerindeki alacaklarının peşine düştü.

YAYIN GELİRLERİNE EL KONACAK

Buna göre Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu’nca belirlenen kriterlere göre dağıtılan naklen yayın gelirleri izlemeye alınacak. Sigortasız personel çalıştıran ve prim borcunu ödemeyen kulüplerin naklen yayın gelirlerine el konulacak.

321 MİLYON DOLAR GELİR

Futbol kulüplerinin naklen yayın gelirleri geçen yıl 321 milyon doları aştı. Bu rakamın yüzde 11’i ligi lider bitiren takıma şampiyonluk payı olarak verilirken, yüzde 35’i geri kalan kulüplere dağıtıldı.

ASLAN PAYI BÜYÜK KULÜPLERDE

Bu paranın da yüzde 9’unu ligin ilk 6 sırasındaki takımlar paylaştı. Naklen yayın gelirlerinden aslan payını Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Bursaspor ve Trabzonspor alıyor. 2011’de 278 kulübün toplam prim borcu 72 milyon lira oldu. 151 kulüp toplam 42 milyon liralık prim borcunu yapılandırdı. 40 milyon liralık alacağa ise faiz işlemeye devam etti.

KAYIT DIŞINA KARŞI “MESLEK KODU”

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, yeni düzenlemeler kapsamında ‘meslek kodları ‘ geliştirdiklerini belirterek, ücret yönünden kayıt dışılığın önüne geçeceklerini açıkladı. Acar, sektörel bazda da denetimleri sıklaştıracaklarını söyledi. SGK Başkanı Acar, 5 sektörde denetimler yapacaklarını belirtti.

750 ŞİRKETE İNCELEME

SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı bu yıl içinde başta profesyonel futbol kulüpleri olmak üzere 5 sektördeki en az 750 işyerinde inceleme yapmayı planlıyor. İncelemeler asgari ücretler başta olmak üzere çalışma standartlarını da içerecek. Kurum müfettişleri, kulüplerin yanı sıra otel ve benzeri konaklama yerlerini, diyaliz merkezlerini, hazır yemek üretim tesislerini, kakao, çikolata ve şekerleme imalathanelerini de denetleyecek. Müfettişler işyerlerindeki denetimlerden çıkan sonuçlara göre cezai yaptırımlar uygulayacak.

İDDİA GELİRLERİ İZLENECEK

SGK, yılsonuna kadar Spor Toto ve İddaa gelirlerinin takibi ve tahsili için çalışma yapacak. TFF’nin sağlayacağı internet servisi sayesinde SGK, kulüplerin prim ödemelerini rahatlıkla sorgulayacak. Hangi kulübe ne kadar naklen yayın gelirleri dağıtılacağı gibi bilgiler de SGK’yla paylaşılacak. Kurum düzenli ödeme yapmayan kulübün naklen yayın gelirine el koyabilecek.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları