Erken Emeklilik Yasası Çıktı Mı, Ne Zaman Emekli Olurum? Torba Yasada Erken Emeklilik Var mı?

Erken  Emeklilik Yasası Çıktı Mı, Ne Zaman Emekli Olurum? Torba Yasada Erken Emeklilik Var mı?
eca-star-reklam

Erken  Emeklilik Yasası Çıktı Mı. Ne Zaman Emekli Olurum? Torba Yasada Erken Emeklilik Var mı? Erken emeklilik şartları nedir? Kimler erken emekli olabilir? Erken emekli olmak isteyenler heyecanla torba yasanın çıkmasını belliyorlar. Mecliste görüşülmeye devam eden torba yasada erken emeklilik bekleyenler için neler getirecek

SSK – SGK Kim, Nasıl, Ne Zaman Emekli Olacak

Erken Emeklilik İçin 3600 Gün İmkanı

Erken Emeklilk 2016 Erken Emeklilik Şartları Neler? 2016 Nasıl Emekli Olurum?

Erken Emeklilik 2014 Yaşı Bekleyenler, Yaşa Takılanlarda Son Durum

2014 Torba Yasa Tüm Maddeleri, 2014 Torba Kanun Maddeleri

EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar Erken Emeklilik Gelecek mi? Torba Yasa Erken Emeklilik 2014 Maddeleri Burada

Erken Emeklilik tüm maddeleriyle elazighaberi.com farkıyla sizlerle. Torba yasasının en çok merak edilen maddelerinden olan Erken emeklilik maddelerinde neler var? Erken emeklilik neleri getirecek? EYT Yani emeklilikte yaşa takılanlar sevinecek mi? EYT Emeklilikte yaşa takılanlar erken emeklilik gelecek mi? torba yasa erken emeklilik 2014 maddeleri haberimizde

BAĞ-KUR Ne Zaman Emekli Olurum?

SSK kurumundan ne zaman emekli olurumu hesaplamak istiyorsanız aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Ne zaman emekli olurum için emeklilik türünüzü tam veya kısmi olarak seçiniz. Ne zaman emekli olurum için cinsiyetinizi seçiniz. Ne zaman emekli olurum için doğum tarihinizi giriniz. Ne zaman emekli olurum için özel durum bilgileriniz varsa onları giriniz. Yani maluliyetiniz var mı, varsa derecesi nedir, erken yaşlanma durumunuz var mı, bakıma muhtaç malul çocuğunuz var mı gibi soruları size uygun cevaplar ile doldurunuz. Sadece yurt dışı borçlanması ile emekli olmak istiyorsanız ilgili butona tıklayınız. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak girdiğinizden emin olduktan sonra “TAMAM” butonuna tıklayınız.

Emekli Sandığı Ne Zaman Emekli Olurum?

Emekli Sandığı yani 4C ne zaman emekli olurum hesaplaması yaparken gireceğiniz hizmet tarihlerinizin her hangi birisi bir tanesi ile çakışmaması gerekir. Hizmet tarihlerinize 18 yaş altı hizmetlerinizi yani stajlık veya çıraklık döneminize ait olan hizmetlerinizi dahil etmeyiniz.

cabadak_banner

Emekli Sandığı yani 4C ne zaman emekli olurum hesaplaması yapmak için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Doğum tarihinizi yazıp, cinsiyetinizi giriniz. 4/C ( Devredilen Emekli Sandığı) kapsamında hizmetlerinizi, başlangıç ve bitiş tarihine göre yazınız. Görevden ayrılıp tekrardan göreve başlama gibi bir durumunuz varsa “EKLE” butonuna tıklayarak ekleyiniz. 4A ( Devredilen SSK), 4/B ( Devredilen Bağ-Kur) ve diğer hizmetleriniz varsa ilgili alanda hizmetlerinizi giriniz. Emekli Sandığı (4C), ne zaman emekli olurum hesaplamanızda gireceğiniz bilgiler tamamen size ait bilgilerdir. Bu sebeple resmiyet arz etmemektedir.

Erken Emeklilik

Erken emeklilik, emeklilik için gerekli olan şartları yani prim günü ve yıl şartlarını tamamlamış ancak yaşı bekleyen emekli adaylarına verilen haktır.

Erkeklerin erken emeklilik şartları ile kadınların erken emeklilik şartları farklıdır.

Erkeklerin Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

– En az 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olmak

– 3600 gün prim ödemiş olmak

– 55 yaş şartını yerine getirmektir.

-24.05.2002-23.05.2005 tarihleri arasına yerine getirenler 56 yaşında,

-24.05.2005-23.05.2008 tarihleri arasında yerine getirenler 57 yaşında,

-24.05.2008-23052011 tarihleri arasında yerine getirenler 58 yaşında,

-24.05.2011-23.05.2014 tarihleri arasında yerine getirenler 59 yaşında

-24.05.2014 tarihlerinden sonra yerine getirecek olan erkekler de 60 yaşında erken emekli olabilirler.

Kadınların Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

– En az 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olmak

– 3600 gün prim ödemiş olmak

– 50 yaş şartını yerine getirmiş olmaktır.

-24.05.2002-23.05.2005 tarihleri arasında yerinde getirenler 52 yaşında,

-24.05.2005-23.05.2008 tarihleri arasında yerine getirenler 54 yaşında,

-24.05.2008-23.05.2011 tarihler arasında yerine getirenler 56 yaşında,

-24.05.2011 tarihlerinden sonra yerine getirenler 58 yaşında emekli olabilirler.

Erken Emeklilik– Emeklilikte Yaşa Takılanların Durumu (EYT)

Erken emeklilik ya da emeklilikte yaşa takılanlar(EYT)konusunda normalde yaşa takılmayan vatandaşlarımız, yeni gelen düzenlemelerle yaş şartını doldurmak zorunda kalmışlardı. Bu konudaki mağduriyetlerini bildiren vatandaşlarımız için torba yasa ile tekrar umutlu bir bekleyiş içine girmişlerdi. “Ne zaman emekli olurum?” uygulamalarını kullanarak da tüm şartları görebilirsiniz.

Erken emeklilik ya da emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumu nu beklentisi içinde olan vatandaşlarımız ise, yakınlarda yapılan açıklamalar ile umutlarını tekrar yitirmişlerdi. Bu habere göre, Maliye Bakanı erken emeklilik ya da emeklilikte yaşa takılanların durumu(EYT) kapsamına öncelikle vatandaşlarımıza, yasanın gelebileceği yönde konuşmalarda bulundu . Bu da “Ne zaman emekli olurum?” sorusunu soran vatandaşlarımız için bir umut kapısı haline geldi. Erken emeklilik ya da emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumlarının gerçekleşebileceği beklentisine kapılan vatandaşlarımız, Maliye Bakanlığı’ nın erken emeklilik ya da emeklilikte yaşa takılanların durumu(EYT) hakkında maliyeti aşıcı ifadeler düşünüldüğünden ötürü bu tasarıda geri adım atıldı ve erken emeklilik ya da emeklilikte yaşa takılanların durumunda(EYT) olumlu beklenti içinde olan vatandaşlarımız için ancak aylık 42 TL ödemeleri karşılığında, sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekleri ön görüldü.

Peki, erken emeklilik yani emeklilikte yaşa takılanların durumlarının iyileştirilmesi(EYT) konusu nasıl ortaya atıldı?

Erken emeklilik yani emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) için vatandaşlarımızı iki şekilde düşünebiliriz. İlk olarak, eğer, prim şartını yerine getirdiyseniz, emekli olmak için ihtiyacınız olan yaş şartını beklemek durumunda kalıyorsunuz.

Emekli olmayı planlayan vatandaşlarımız için yaş hadlerinin dolmasına 2 yıl ya da daha az kalan vatandaşlarımızın bu yasadan faydalanabileceğini sağlayan kanun teklifi verilmişti. Erken emeklilik ya da emeklilikte yaşa takılanların durumunda (EYT), 2 yıldan daha fazla yaş haddi beklemek zorunda kalan vatandaşlarımız kapsam dışı kalıyordu. Ancak, kanun teklifi, maliyeyi zorlaması nedeniyle maalesef TBMM’ den geçemedi. Bu düzenleme ile erken emeklilik kapsamında emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşlarımız için sadece sağlık hizmeti konusuna farkındalık getirildi.

Peki, başka nasıl emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), erken emeklilikten faydalanabilir?

Kadın ve erkek için erken emeklilik kapsamında, emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) için değil de prim gün sayısına takılanlar borçlanmalardan faydalanılabilir.

Kadınlar İçin Doğum Borçlanması

Kadınlar için gerçekleşebilecek bir doğum borçlanması, her çocuk için 2 yıl erken emeklilik fırsatı, emeklilikte yaşa takılanlar( EYT) haricinde sağlayabiliyor. Ancak, her uygulamada olduğu gibi doğum borçlanmasında da erken emeklilik kapsamında “ne zaman emekli olurum?” sorusu vatandaşlarımızın kafalarında karışıklıklara sebep oluyor. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) bu durumdan faydalanamazlar.

Eğer, prim gün sayınızı doldurduysanız ve doğum borçlanması ile erken emeklilikten faydalanabileceğinizi zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü, doğum borçlanması ile erken emeklilik için sadece prim gün sayınızı artırabilirsiniz. Yani, emeklilikte yaşa takılanları(EYT). Yazımızın devamında bulunacak olan “Ne Zaman Emekli Olurum?” konusundaki şartları, doğum borçlanma miktarlarını da eklediğinizde sağlıyorsanız, siz de doğum borçlanması ile erken emeklilikten faydalanabilirsiniz. Ancak, emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) için bu uygulama erken emeklilik kapılarını açmaz.

Erken emeklilik için doğum borçlanmasını anlatırken, tekrar üstünde durmamız gereken bir konu var. Erken emeklilikten doğum borçlanması ile faydalanabilmek için sizin yaş şartından çok prim gününe ihtiyacınız olacaktır. Eğer, emeklilikte yaşa takılanlardansanız (EYT) yani, dolu dolu bir prim ödeme gün sayısına sahipseniz, sadece emekli olduğunuz prim sayısını değiştirebilir ve erken emeklilikten faydalanamazsınız! “Ne zaman emekli olurum?” uygulamasını kullanmanızı ve ne zaman emekli olabilirim sorunuzu cevaplamanıza yardımcı olacaktır. Yani, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) bu uygulama ile sadece daha fazla prim ile emekli olabilir, erken emeklilikten faydalanamazlar.

Peki, doğum borçlanması ile erken emeklilik için şartlar nelerdir?

Doğum borçlanması yapacak kişinin öncelikle, borçlanma yapacak çocuğundan daha önce hizmete başlamış olması gerekmektedir, bu şartı yerine getirmeyen vatandaşlarımız hem erken emeklilikten, hem de doğum borçlanmasından kesinlikle faydalanamazlar. Üstelik, emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) için bu uygulama erken emeklilik kapılarını açmaz .”Ne zaman emekli olurum?” uygulamasını kullandığınızda borçlanacağınız tutarı da prim gün sayınıza eklemeniz gerekmektedir.

Borçlanma yapacak çocuklarının doğumdan sonra, borçlanma yapılacak süre boyunca yaşaması erken emeklilik emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) haricindekiler için gerekmektedir. Eğer, bir talihsizlik sonucu borçlanma yapacak çocuk vefat ettiyse, yaşadığı süre boyunca borçlanma yapılarak erken emeklilik fırsatlarından faydalanabilir.

Doğumdan sonra kadın sigortalının adına, çalıştığı kurumlar dışında prim yatırılmaması doğum borçlanması ve emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) harici erken emeklilik için gerekmektedir. Aksi taktirde, emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) kadın sigortalı erken emeklilik fırsatlarından yararlanamaz.

Peki, kadın sigortalı doğum borçlanması yaparak, erken emeklilik fırsatından ne kadar faydalanabilir?

Her çocuk için iki yıl yani 720 gün olmak üzere, maksimum iki çocuk için borçlanma yapılabilir. Gündemde dolaşan haberlere göre, bu çocuk sayısının 3 güne çıkması beklentileri sardı. Ancak, hala uygulanan yasa ile 1440 günlük prim ile erken emekli olunabilmektedir. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) haricindekiler bu uygulamadan faydalanabilir.

2014 yılı dönemlik doğum borçlanması ile erken emeklilik için ücretlerini aşağıda yer alan tablodan görebilirsiniz. Tekrar uyaralım, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için herhangi bir erken emeklilik kapısını açmaz!

Dönemler

Günlükerken emeklilik

Aylık

2 Yıllık

01.01.2014-30.06.2014

10,44 TL

313,20 TL

7.516,80 TL

01.07.2014-31.12.2014

10,90 TL

327,00 TL

7.848,00 TL

Erkekler İçin Askerlik Borçlanması İle Erken Emeklilik

Kadınlarda doğum borçlanmasının yerini erkeklerde askerlik borçlanması alıyor. Ancak, erkeklerin erken emeklilik için emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) haricindekiler bu konuda daha şanslı olduklarını söyleyebiliriz.

Erkeklerde kadınlarda olduğu gibi, askerden önce hizmete başlanması gerekmiyor. Bunun nedeni ise, erkeklerin askerliği zorunlu olarak yapması ve silah altında çalışıyor olmaları erken emeklilik kapılarını, emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) haricindeki kişiler için açıyor.

Doğum borçlanmasından diğer yönleriyle çok da farklı değil. Askerlik borçlanması yapan erkek erken emeklilik için emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) hariç sadece ihtiyacı olan süreyi borçlanabilir. Örneğin; 18 ay askerlik yapan kişinin erken emeklilik için 6-7 aylık bir süreye ihtiyacı varsa, sadece bu süreyi borçlanabilir.

Erken emeklilik, emeklilikte yaşa takılanlar( EYT) haricindekiler için askerlik borçlanması yapacak kişinin ödeyeceği ücret, dönemlik ödenen asgari ücrete göre değinmektedir. Şu an ödenen asgari ücret kapsamında belirlenen 2014 yılı dönemlik askerlik borçlanması ücretlerini ise;

Günlük 11,42 TL,

Aylık 342,60 TL,

3 Aylık 2055,60 TL,

Yıllık 4111,20 TL

18 Aylık ise 6166,80 TL’ dir.

Erken emeklilik için askerlik borçlanması konusunu bitirmeden önce hatırlatalım, askerlik borçlanması ile sadece daha yüksek bir primle emekli olabilirsiniz, emeklilikte yaşa takılanlar sadece yüksek bir primle emekli olurlar. Yani emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) erken emeklilik için herhangi bir önem arz etmez. Eğer, erken emeklilik için yaşınızın dolmasını bekliyorsanız, emeklilikte yaşa takılanlardansanız(EYT), bu fırsattan yararlanamazsınız. Erken emeklilik için prim gün sayısını bekliyorsanız yani emeklilikte yaşa takılanlardan (EYT) değilseniz ve bu prim gün sayısını askerlik borçlanması ile doldurabiliyorsanız, siz de erken emeklilikten faydalanabilirsiniz. Yani, şimdi anlatacağımız “Ne Zaman Emekli Olurum?” sorunuz için aşağıda verilen hesaplamalara, borçlanacağınız gün sayısını ekleyerek, emeklilikte yaşa takılanlardan (EYT) değilseniz cevabı öğrenebilirsiniz.

Erken Emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)

2014 yılı içerisinde çıkması olası bir durum olan Torba Yasası ile birlikte erken emeklilik konusunda prim günlerini ve sigortalılık süresini doldurmasına rağmen emeklilikte yaşa takılanlarını (EYT) erken emeklilik sorunlarının da çözülmesi sonuca bağlanması düşünülüyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), daha önce hiçbir şart aranmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresi ile emekli olmaya hak kazanmış, yapılan yasal düzenlemelerden sonra yaş şartına zorunlu tutulan kişilerdir. Bu kişiler için emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak kanun teklif edildi. Bu kanun yürürlüğe girerse yaş şartından dolayı emekli olamayan bu vatandaşlar erken emeklilik talebinde bulunabilecekler.

Erken emeklilik için çıkarılan Torba Yasasının bir maddesinde, çalışan SSK’lı bayanlar için de büyük bir kolaylık sağlayacak. Çünkü günümüzde bir sürü çalışan ve doğum yapan bayan kadın mağdurları var. Çalışan ve doğum yapan SSK’lı bayanlara, erken emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için, 2 çocuğa kadar doğum borçlanması hakkı verilmiş ve bu çocukların her biri için 2 yıl süresince borçlanma yapabilerek prim ödeme gün sayılarını 1440 gün civarında artırabileceklerdir.

Erkekler için de askerlik borçlanması uygulaması yürürlüğe girmiştir. Çalışmakta olan bir erkek, askere gittiği zaman gittiği günleri borçlandığında, borçlandığı gün sayısı kadar il sigortalı olduğu hizmete ilk başladığı tarih geriye çekilecektir. Burada dikkate dilmesi gereken nokta, erkek askerliğini ilk giriş tarihinden önce mi yaptı sonra mı yaptığıdır. Çünkü ilk sigortalı olduğu tarihten önce yaptıysa borçlanma sayesinde ilk giriş tarihi geri çekilir ve böylece erken emeklilik hakkı doğabilir. Ancak ilk sigortalı olduğu tarihten sonra yaptıysa borçlanma yapılarak sadece prim günleri artırılır ve bu da erken emeklilik hakkı açısından çok fazla yardımcı olmaz.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), açısından Torba Yasasında en çok üzerinde durulan konu ise, yaşını doldurup emekliliğine 2 yıl kalmış olan vatandaşların erke emeklilik konusudur. Söz konusunda olan durumda bulunan vatandaşları erken emekli yapıp emekli maaşlarında da bir miktar kesinti yapılması üzerinde çalışılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in açıklamasına göre, “Erken yaşta emeklilik konusu bir hayalden ibaret. Çünkü ülkemizde yavaş yavaş kademeli emeklilik sistemine geçiş yapılarak 2036 yılına kadar emeklilik yaşını 60’a çıkarmak planlanıyor. Günlerdir insanların kafasını meşgul eden erken emeklilik konusunun karıştırıldığının üzeri çiziliyor.” Dedi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları