Emekli olacaklara kötü haber

Emekli olacaklara kötü haber
eca-star-reklam

Birkaç aydır millet olarak torba kanunla yatıp, torba kanunla kalkıyoruz.

Yazılı ve görsel basında bu konuya bir hayli yer veriliyor. Ancak vatandaş hâlâ ‘torbada ne var ne yok’ diye merakta.

Torbada nelerin olduğuna dair ayrı bir yazı dizisi yayınladığımız için yeniden aynı şeyleri sayıp dökmeye gerek yok. Ayrıca çalışanlar ve vatandaş lehine 150’den fazla düzenleme yapıldığından, hepsini saymaya köşemizin çapı da yetmez. Fakat okurlarımızdan gelen sorulardan da hareketle, torbada nelerin olmadığını yazmak daha kolay olacaktır.

Kadınlara Doğum İzni Ve Erken Emeklilik İmkanı

Doğum borçlanması

Kadınlarda, sigorta başlangıcından önceki doğumların borçlanılması ve Bağ-Kur’lular için borçlanma imkanı verilmesi yönünde beklenti mevcut. Ancak torba kanunda bu yönde bir düzenleme yok.

Staj borçlanması

Yüz binlerce stajyer ve çırak, stajyerlik ve çıraklık sigortası süreleri için emeklilik primlerini de ödeyip, bu sürelerin emeklilikte başlangıç kabul edilmesini talep ediyor. Ancak benim de desteklediğim bu haklı talep torba yasada yer almıyor.

Yaş düzeltmeleri

http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/emekli.jpg

Şu anki uygulamada, sosyal güvenliğe tabii olarak çalışmaya başladıktan sonraki yaş düzeltmeleri, emeklilikte dikkate alınmıyor. Yani ilk sigortalı olduğunuzda nüfusta hangi yaşınız yazıyorsa, emeklilik hesabınız da buna göre yapılıyor. Bazı durumlarda, gerçek yaşından 7-8 yaş küçük yazılmış kişiler bu hüküm gereği yıllarca emeklilik beklemek zorunda kalabiliyor. Bu hükmün değiştirilmesi ve sonradan yapılan yaş düzeltmelerinin dikkate alınması için yasa teklifi verildi fakat torbaya girmedi.

Yaşı bekleyenlere emeklilik

Yine okurlarımızdan gelen çok sayıda soruda, emeklilik için prim gününü tamamlayıp yaşı bekleyenlere torbadan müjde çıkıp çıkmayacağı soruluyor. Maalesef bu konuda da torba yasada bir düzenleme yok. Sadece geçtiğimiz yıl verilmiş bir kanun teklifi var ancak yasalaşma imkânı yok denecek kadar az. Yani yaşı beklemeye devam.

Yaşı bekleyenlere sağlık yardımı

Emeklilik için yaşı bekleyen okurlarımızın bir diğer sorusu, yaşı beklerken çalışmayanlara sağlık yardımı verilip verilmeyeceği. Esasında bu konuda Sayın Bakan Ömer Dinçer’in bir müjdesi olmuştu. Ancak bu yönde bir düzenleme torba kanuna girmedi. Yani torba kanun yasalaşsa bile yaşı beklerken çalışmadan sağlık yardımı yok.

Vergi indirim belgesi

1 Ekim 2008 öncesi işe başlamış olan engellilerden, erken emekli olabilmeleri için sağlık raporu yanında bir de vergi indirim belgesi isteniyor. Ancak pek çok engelli, %40 ve üzeri özürlü raporu alabildiği halde, vergi indirim belgesi alamayabiliyor. Bu durum binlerce engelli için mağduriyetlere sebep olabiliyor. Maalesef torba kanunda bu soruna çözüm getiren bir düzenleme yer almıyor.

Hizmet satın alma

Hemen her kesimden vatandaşın merak ettiği bir diğer konu, torba kanunda geriye dönük borçlanma ya da halk tabiriyle ‘hizmet satın alma’ olup olmadığı. Çok net olarak ifade edelim ki, torbada hizmet satın alma düzenlemesi yok. Sadece primleri tahakkuk etmiş veya sigortalılıkları durdurulmuş Bağ-Kur borçluları için geriye dönük ödeme imkânı var.

Haber Kaynağı: memur.biz

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. yusuf dedi ki:

  Allah yardımcımız olur işallah 500 bin kişinin birkereye mahsuz erken emeklilik olur.gözlerimiz secimden önce olur

 2. erdal dedi ki:

  ARKADAŞLAR SEÇİMLER YAKLAŞIYOR ELİMİZE BU AKP YIKMA FIRSATI GELİYOR BUNU İYİ DEĞERLENDİRELİM

 3. selvi dedi ki:

  sürekli birşeyler değişiyo ama hala önemli bi gelşme dencek güzel haberler alınmıyo.

 4. MEHMET DEMİR dedi ki:

  AKP SADECE PKK VE HİZBULLAHÇILARI AFFEDİYOR. TÜRK VATANDAŞINA BİR ŞEY YOK…AKP VE PKK İLE YOLA DEVAM DURMAK YOK…

 5. mustafa dedi ki:

  1983yılında hükümetle bir anlaşma yaptım bu anlaşmada bana 25yıl çalışırsam emekli olabileceğim söylenildi fakat 24 yılın sonunda hükümet anlaşmayı bozdu ve 9 sene daha çalışacaksın dedi yani 25yıl oldu34yıl bu anlaşmayı1983 yılında söleseydi bana 34yıl die belkide ssk pirimi ödemek yerine ticaret yapardım.7bin gün pirim ödediğim halde hala 2016yılını beklemek zorundayım ve işsiz kaldım ssk sağlık hizmetlerindende yararlanamıyorum bu nasıl bir adalet nasıl bir yönetim sistemi böyle bir zulüm olurmu yarın mahşerde iki elim bu zulmü yapanların yakasında olacak

 6. yusuf dedi ki:

  blzlm yanımızda hickimse yokmu işten cıkarıldım işşizlik ödeneyi alıyorum haziranda bitiyor 1985de ssk,ya girdim işşizim işbulamıyorum yaşım 46 neyi bekliyorlar 2ve3yılı olanlar niye emekli yapmıyorlar bizim sucumuzne yasa cıktığı tarihten itibaren olur geriye kapsarmı ilgililerden ilgilendikleri icin teşekür ederim…..

 7. cuneyt dedi ki:

  zalimin zulmü her zaman var ama fakirin allahı hiç bir zaman yok. kusura bakmayın acı gerçek işte…

 8. sezgin dedi ki:

  ALLAH HERKEZİN YARDIMCISI OLSUN.BIR AF CIKACKSA EŞİT OLUNMALI,HAYIRLISI İNŞALLAH

 9. iskender öney dedi ki:

  yani umutla bekleyenlere yine hiçbirşey yok zalimin zulmü varsa fakirin ……………………

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları