Dünyanın en değerli markaları listesine nasıl girersiniz?

Dünyanın en değerli markaları listesine nasıl girersiniz?
eca-star-reklam

Interbrand, dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden birisi ve bu yıl 11’incisini yaptığı, “En Değerli Global Markalar” 2010 listesini açıklamıştı.

Interbrand’in bu değerli araştırması toplumun ekonomik değer oluşturan bütün taraflarınca merakla beklenir; özellikle de hisse sahipleri tarafından. Araştırmaya göre listenin en başında daha önce de olduğu gibi yine Coca-Cola var. İlk onda 6 teknoloji şirketi bulunurken rekabetin teknoloji markaları arasında yaşandığını söylemek yanlış olmaz. IBM, Microsoft, Google, Intel, Nokia rekabetine bu yıl bir başka teknoloji şirketi HP de katılırken Apple bu yılın en hızlı ve en çok değer kazanan markası olmuş. Bakalım 100’lük liste markaların hal ve gidişi hakkında bize neler söylemiş?

Listeye araştırılmak için girmek bile kolay değil

Kaçıncı olduğunu bilmek için öncelikle Interbrand’in listesine girmek gerekiyor. Bunun için şirketlerin şeffaf ve denetlenmiş bilgilerini kamuyla paylaşmış olması en önemli şart. Böylelikle de araştırmanın güvenilirliği garanti edilmiş oluyor.

Rapora göre global markalar listesinin zirvesinde yer alan Coca Cola, 70,4 milyar dolarlık marka değerine sahip. Listenin tepesinde bir içecek şirketi olmasına rağmen sıralamada 6 teknoloji şirketi ilk 10 içinde yerini almış. IBM (2.), Microsoft (3.), Google (4.), Intel (7.), Nokia (8.) ve HP (10.) sırada listeye dahil olmuş. Bu da bize yaşamın giderek dijitalleşeceğine dair bir işaret veriyor.

Diğer yandan yine yeni dijital dünyanın teknoloji markaları olan ve 7. sırada bulunan Google, bu yıl belirgin bir sıçrama yapıp Microsoft’un hemen ardından en değerli 4. global marka konumuna yükselmiş. 2009’da sıralamada 9. sırada bulunan Intel ise bu yıl 7’inciliğe yükselerek ilk 10 içerisinde değeri artan bir diğer marka olmuş. HP de bu seneki değerlendirmede pek çok mekanik ve teknik gerekçeyle otomobillerini geriye çağırarak ilk 10’un dışına düşen Toyota’nın yerini almış. Böylelikle de ilk kez dünyanın en değerli 10 markası arasına girmiş. En değerli global markalar listesinin ilk 10’unda yer alan diğer firmalar ise 5. sıradaki General Electric, 6. sıradaki McDonald’s ve 9. sıradaki Disney.

Apple yükselişte iken Nokia neden düşüşte?

Hiç kimse Nokia’yı tahtından edemez derken Apple’ın cihaz devrimi 2010’a damgasını vurdu. İşin en ilginç yanı ise IPhone 4 teknik açıdan tartışılırken sadık Apple kullanıcısı markasını terk etmedi. Öyle ki ürün daha ilk çıktığı gün 1,5 milyon adet sattı. iPad’le ilgili başlangıçtaki negatif yorumlar, ürünü satın almak isteyenlerin dükkanların önünde uzun kuyruklar oluşturmasını engellemedi. Apple, markasına yaptığı uzun dönemli yatırımlar ve inşa etmiş olduğu marka sadakati sayesinde itibarının zarar görmesini önleyebildi.

En Değerli Global Markalar listesinde geçen yıla göre marka değeri en fazla artan 6 marka, Google, Blackberry, JP Morgan, Allianz ve Visa oldu. Bu markaların marka değerleri geçen yıla göre yüzde 28 ile 37 arasında artış göstermiş. Listede geçen yıla göre marka değeri en fazla gerileyen 6 marka ise Harley-Davidson, Toyota, Nokia, Dell, UBS ve Citi Group olarak sıralanmış. Bu markaların değerleri geçen yıla göre yüzde 13 ile 24 arasında düşüş göstermiş.

Bu yıl en değerli 100 global marka arasına katılan 10 yeni marka ağırlıklı olarak finansal servisler ve alkollü içecekler sektörlerinden gelmiş. Geçen yıl ilk 100 arasında bulunmayan Sprite bu sene 61’inci, Santander 68’inci, Barclays 74’üncü, Jack Daniel’s 78’inci, Credit Suisse 80’inci, Corona 85’inci, 3M 90’ıncı, Johnnie Walker 92’nci, Heineken 93’üncü ve Zurich de 94’üncü sıradan en değerli 100 global marka arasına katılmış.

Markan kadar zenginsin diyorlar

Öyleyse en zengin ülke ABD. En değerli küresel markalar listesinde ABD’nin mutlak hakimiyeti söz konusu. Listede bulunan markalardan 49’unun şirket merkezi ABD’de bulunuyor. ABD’yi, 10 global marka ile Almanya, 9 marka ile Fransa, 6 marka ile Japonya, 5’er marka ile İngiltere ve İsviçre izliyor. En değerli 100 küresel marka içinde Hollanda ve İtalya’dan 3’er; İsveç, İspanya, Güney Kore ve Kanada’dan 2’şer; Finlandiya ve Meksika’dan ise 1’er marka yer alıyor.

Nasıl dünya markası olunur?

Interbrand 2010 En Değerli Global Markalar Araştırması’nın da işaret ettiği gibi “Pazar, müşteri, iletişim ve ilişki” kavramları daha önce denenmemiş bir şekilde değişiyor. Bunun nedeni de yine listenin en başına yerleşen teknoloji markalarının tüketiciye sunduğu sonsuz bilgi kaynakları:

– Bugünün markalarının artık tüketicilerinden bir şey saklayabilmesine imkan yok.

– Markaların temsil etmekte oldukları şey neyse o olmaları, onu söylemeleri ve onu yapmaları gerekiyor.

– Bilgiye erişimleri sürekli daha da artan akıllı tüketiciler, vaatlerini yerine getiremeyen markaları adıyla sanıyla internette ilan ediyor.

– Mutsuz çalışanlar işverenlerini usulsüzlükle suçluyor, tüketiciler de gördüklerinin, duyduklarının sonucunda her zamankinden daha şüpheci bir durumda.

– Markaların bunu aşmak için her zaman tüketicilerine samimiyetle ve ilgiyle cevap veriyor olması gerekir, aksi durumda ilişkinin bozulması riski mevcut.

– Marka gücü ise krizde koruyucu bir kalkan işlevi görebiliyor.

– Markanıza ara sıra değil sürekli pazarlama yatırımı yapınız.

Güçlü marka algısı krizde kalkan görevi görüyor!

Interbrand Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Direktörü araştırmayı yorumlamış ve marka değerinin geleceğe ilişkin bir teminat olduğunu söylemiş. Toyota’nın, ürünleriyle ilgili yaşadığı büyük soruna karşın en değerli markalar listesinde sadece 3 basamak gerilemesi, Apple da iPhone 4’ünün kusurlarına rağmen değer kaybetmek bir yana en fazla değer kazanan markalardan biri olmayı başarmalarının nedeni her iki şirketin de çok güçlü marka değerlerine sahip olmaları olarak tespit edilmiş.

Çevresel duyarsızlıkları toplum affetmiyor

Meksika Körfezi’nde yaşanan çevre felaketi ve marka taahhütlerinin yerine getirilememesi BP’yi “En Değerli 100 Marka” listesinin dışına iterken Shell’i akaryakıt sektörünün en değerli lider markası haline getirmiş. Geçen yıl listenin 92. basamağında bulunan Shell, 2010 sıralamasında 81’inci sırada yer almış.

Turkquality’nin değerini bilmek gerekiyor

Tablo’dan farklı dersler çıkarmak mümkün. Benim en çok dikkatimi çeken, krize rağmen lüks ürünlerdeki büyüme potansiyeli. Baksanıza Armani bir servete satılan ürünlerine rağmen marka değeri yüzde 45 büyümüş. Ayrıca sigorta şirketlerinin büyüyor olmasını genel anlamda sigorta bilincinin giderek arttığının işareti olarak alabiliriz. Ancak görünen o ki dünya markası olarak kabul edilenler krizde değerlerini korumayı başarmışlar. Böyle bakınca Türk markaları için topyekün bir markalaşma süreci başlatan Turkquality’nin değerini bilmek ve hakkını da vermek gerekiyor. Çünkü gelecek günlerde savaş, cephede değil pazarda olacak.

Tüm okurlarımın Kurban Bayramı’nı kutluyor, sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum.

g.ocakoglu@zaman.com.tr

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları