Doğru Ders Çalışma Teknikleri

Doğru Ders Çalışma Teknikleri
eca-star-reklam

Ders çalışırken yanınızda ve yakın çevrenizde ders ile ilgili olmayan dökümanları kaldırın. Kalabalık görüntü her aman için dikkatinizi dağıtır ve motivasyon konusunda sizleri büyük bir sıkıntıya sokar.

İletişimde olduğunuz kişilerden bu süre zarfında uzak durmanız gerekiyor ve bu iletişimi sağlayan cep telefonlarınız en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Bu aşamada yaşayacağınız herhangi bir sorunu çok fazla kafanıza takmamanız gerekiyor çünkü kafanızda kuracağınız şeyler ders çalışmanızı fazlasıyla etkileyecek ve yine motivasyonu düşürecektir, bu yüzden iletişim ürünleriniz olabildiğince uzakta tutmaya gayret gösterin ev kafanızı en iyi şekilde boşaltın.

DOĞRU DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

1- Çalıştığınız yer, fazla soğuk yada sıcak olmamalı iyi havalandırılmalı ve sessiz olmalıdır.
2 -Çalışma odasındaki poster, afiş ve resimler dikkatinizi dağıtır.
3 -Çalışmaya başlamadan önce çalışma sırasında lâzım olabilecek bütün malzemelerin el altında bulunması, dikkatinizin dağılmasına mâni olur.
4- Çalışırken müzik dinlemek, televizyon seyretmek verimli ders çalışmanıza mâni olur. Zihniniz iki işi aynı mükemmellikte yapamaz.
5 -Yazarak ders çalışın öğrenme daha kalıcı olur.
6- Kendinize bir ders çalışma programı yapın ve daima tatbik edin.
7- 40 dakika çalışıp 10 dakika tekrar ettikten sonra 10 dakika ara vermek gerekir. Böylece hatırlama daha iyi olur. Bu dinlenme sırasında televizyondan uzak durun.

8- Hiç tekrar yapılmazsa öğrenilenlerin % 30’u unutulur.
9- Problem çözerken çözüme ulaşıncaya kadar ara vermemek lazımdır.
10- Dersi dinledikten sonra imtihana kadar hiç tekrar edilmemesi imtihan akşamı o ders ile ilgili hiçbir şey öğrenilmemiş gibi yeniden çalışma anlamına gelir.
11-İlk tekrar dersi öğrendikten sonra, ikinci tekrar hafta sonu, üçüncü tekrar imtihandan bir hafta önce, dördüncü tekrarda imtihan akşamı yapılırsa öğrenme tam gerçekleşir.
12- Dinlerken sürekli gözlerinizle onu takip edin, bu sizin dersi dinlerken dikkatinizin dağılmasını önler.
13 -Dersi dinlerken, hocanın imtihanda çıkacak sorular üzerinde daha çok durduğuna dikkat edin.
14 -Anlamadığınız yerleri tekrar anlatması için, hocanıza başvurmaktan çekinmeyin.
15 -Hayal kurmak çalışmanıza mâni olur. Hayal kurmaya başladığınızı fark ederseniz, bunu çalışma sonrasına erteleyin yada hayal kurmaya devam edin ve tamamlayınca derse dönün.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları