Diyabet Hastalarına Yeni Umut: Yapay Pankreas

Diyabet Hastalarına Yeni Umut: Yapay Pankreas
eca-star-reklam

Şeker hastalığına yönelik olarak yapılan tarihi projede bir Türk doktor da yer aldı. Proje kapsamında pankreas görevi gören bir cihaz geliştirildi.

Türk doktorlar yaptıkları başarılı çalışmaların yanı sıra uluslararası birçok çalışmada da yer alıyorlar. Bu doktorlardan biri olan Yardımcı Doç. Dr. Eda Cengiz, Amerikan Yale Üniversitesi’nde yürütülen bir projede yer aldı. Proje kapsamında şeker hastalığına çare olarak tıp tarihine geçecek bir sonuca ulaşıldı. Pankreas görevini üstlenen bir cihaz geliştiren ekip, şeker hastalığını biyonik yöntemle tedavi etmeyi amaçlıyor.

Glikoz sensörü, elektronik doz hesaplayıcı ve ensülin pompasından oluşan cihaz, hastanın derisi üzerine yerleştiriliyor. Glikoz sensörüyle kan şekeri ölçümleri yapan cihaz, özel algoritma gerekli ensülin miktarını hesaplıyor ve ensülin pompasına gerekli dozu vermesi için sinyal gönderiyor. Klinik deneylerde başarılı sonuçlara ulaşan cihazın geliştirilerek kol saati boyutuna getirilmesi planlanıyor.

Diyabet araştırmalarında önemli gelişme

Şeker-Diyabet Hastalarına Erken Emeklilik Geliyor

Diyabet – Şeker Hastalığının En Kolay Tedavisi

Uzmanlar Diyabet Hastalığına Karşı Uyardı

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları