Devlet siber saldırılara karşı alarma geçti

Devlet siber saldırılara karşı alarma geçti
eca-star-reklam

Devlet siber saldırılara karşı alarma geçtiArtık tam anlamıyla bir tehdit olan siber saldırılara karşı TÜBİTAK görevlendirildi.

Artan siber terör saldırılarına karşı devletin zirvesi alarma geçti. Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantılarına da yansıyan siber tehdidin bertaraf edilmesi için TÜBİTAK görevlendirildi. Oluşturduğu uzman bir ekiple çalışmalara başlayan TÜBİTAK, Türkiye’nin en stratejik kurumlarının envanterini çıkardı. Aralarında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, havalimanları, demiryolları, elektrik santralleri gibi stratejik yapıların bulunduğu yerler siber saldırılara karşı özel önlemlerle korunacak.

Zaman’ın haberine göre üst düzey bir yetkili, “Bu tür stratejik kurumlar siber saldırılarla kullanılamaz hale getirilebilir. Bu da ülke güvenliğine büyük darbe vurur. Bu yüzden devletin zirvesi acil bir eylem planı hazırlanmasını kararlaştırdı.” ifadelerini kullandı. Öte yandan siber terör saldırılarına karşı ülkeler askeri tedbirlerini de artırıyor. ABD ve Çin gibi ülkeler siber ordular oluştururken, Türkiye’de de Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde Siber Savunma Merkez Başkanlığı kuruldu. Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan bir rapora göre, geçtiğimiz yıl kamu kurumlarına 177 önemli siber saldırı yapıldı. Bazı kurumların bu saldırılardan haberi dahi olmadı.  Stratejik devlet kurumlarının siber güvenliğini sağlayacak olan TÜBİTAK, geçtiğimiz aralık ayında düzenlenen NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’na katıldı. Tatbikatın ana senaryo konusu, NATO ve üye ülkelerin kritik altyapılarına yapılan siber saldırılar oldu. Belçika’nın Mons şehrindeki NATO Karargâhı ile üye ülkelerin başkentlerinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen tatbikat, ilk kez NATO’nun 2012 Kriz Yönetim Tatbikatı kapsamına alındı.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları