Çığ tehlikesine karşı yapay önlem

Çığ tehlikesine karşı yapay önlem
eca-star-reklam

Çığ tehlikesine karşı yapay önlem

Gümüşhane Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serhat Dağ, kayak turizminin yaygın olduğu bölgelerde ve potansiyel çığ alanlarında GAZ-EX yöntemiyle yapay çığlar oluşturularak beklenmedik çığların engellenebileceğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Dağ, GAZ-EX yöntemiyle oksijen ve propan gazlarının karıştırılarak, kontrollü patlatmalar neticesinde yapay çığ oluşturulduğunu belirtti.

Çığın, özellikle bitki örtüsü bulunmayan veya çok seyrek olan, engebeli ve eğimli arazilerde, tabakalar halinde birikmiş olan kar kütlesinin değişik kuvvetlerin etkisiyle vadi tabanına doğru hızla akması olduğunu ifade eden Dağ, kar yağışının çığ oluşumu için en büyük etken olduğunu vurguladı.

Özellikle mevcut kar örtüsü üzerine 25 santimetreden daha fazla kar yağmasının çığ riskini artırdığını vurgulayan Dağ, “Kar yağışının tipi şeklinde gerçekleşmesi, rüzgarsız bir havada yağan kar yağışına oranla yaklaşık 10 kat daha fazla miktarda kar birikmesine sebep olmaktadır” dedi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları