C VİTAMİNİNİN FAZLASI ZARAR

C VİTAMİNİNİN FAZLASI ZARAR
eca-star-reklam

Yağın, C vitamininin kanseri önleyen özelliklerini midede etkisiz hale getirebileceği ortaya çıktı.

İngiliz araştırmacılar, C vitamininin, besinler ve salyanın mide asidiyle karışmasıyla ortaya çıkan, kansere yol açan potansiyel bileşikleri ortadan kaldırdığını, ancak bu karışıma yağ eklendiğinde, vitaminin bu özelliğinin geçersiz kaldığını bildirdi.

Glasgow Üniversitesinde görevli bilim adamlarının laboratuvar ortamında yapılan araştırma  sonuçlarının, belli başlı mide kanserleriyle beslenme biçimi arasındaki bağlantıları göstereceği belirtildi.Bilim adamları, tükürükte bulunan ve nitrattan gelen nitröz asidi tuzunun mide kanserini tetikleyebileceğinin sanıldığını kaydetti.C vitamini gibi antioksidanların ise bu oluşumu engellediği, ancak yağın devreye girmesiyle bu özelliğini yitirdiği      belirtildi.

Bilinçsiz alınan vitaminin zararları

Bilinçsiz alınan vitamin akciğer kanserine ve böbrek taşına yol açar

Pek çok kişi, kendini kötü hissettiğinde vitaminlereyükleniyor. Uzmanlar, yanlış vitaminalımının hastalıklara davetiye çıkarttığını söylüyor…..vitamin

Kendimizi daha zinde hissetmek ve hastalıklardan korunmak için aldığımız vitaminleri, doktora danışmadan kullanmamamız gerekiyor. Vitamin kullanmadan önce mutlaka doktor görüşü alınması gerektiğini belirten uzmanlar; özellikle hamileler, sigara kullananlar, yaşlılar ve vejetaryenlerin vitamine ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Birsel Kavaklı, doğru vitamin kullanımı ile ilgili sorularımızı yanıtladı:
Kimlerin vitamin kullanmasında bir sakınca yoktur?
Sağlıklı bireylerde gıdalara ek olarak vitamin almaya gerek yoktur. Ancak vitamin ihtiyacını artıracak durumlar veya eksikliğinin saptandığı olgularda, kişiye vitamin verilmesi gerekir.

Sürekli olarak vitamin alınması doğru mudur?
Kesinlikle yanlıştır. Vitaminler mutlaka doktor önerisiyle alınmalıdır. Bilinçsizce tüketilen A vitamini karaciğer bozukluklarına, fazla C vitamini ise böbrek taşına ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Vitaminler kaç yaşından itibaren kullanılabilir?
Büyüme ve gelişme çağında, hamilelikte, ileri yaşlarda, kronik hastalığı olanlarda ve alkolizmde sadece eksikliği saptanan vitaminler kullanılmalıdır. Gerekli olan vitamin miktarı genellikle tavsiye edilen günlük miktar RDA olarak tanımlanmaktadır. Bu değerler ürünlerin etiket bilgilerinde yer almaktadır. Ama yine de ihtiyaç duyulan miktar kişiden kişiye farklılık gösterir. Belirli hastalıklarda kişiye daha yüksek oranda vitamin tavsiye edilir. Ayrıca ilaçlar vitaminlerin aktivitelerini engelleyebilmektedir. Belirli grupların özel vitaminlere daha fazla ihtiyacı vardır. Örneğin çocuklar ve yaşlılar D vitaminine, hamile kadınlar folik asite, sigara içenler C vitaminine, çok alkol tüketenler B1 vitaminine, vejetaryenler ise B12 vitaminine daha fazla ihtiyaç duyar.

Tüm vitaminlerin doktor kontrolünde mi kullanılması gerekir?
Kesinlikle! Gerekmediği halde vitamin kullanmak, vücuda yarar yerine büyük zarar getirir. Ancak bazı istisnai durumlar vardır. Örneğin antibiyotik tedavisinden, bağırsaktaki yararlı bakteriler de etkilenir. Buna bağlı olarak pamukçuk gibi mantar hastalıkları, ishal, hazımsızlık ve gaz şikayetleri ortaya çıkar. Bu nedenle antibiyotik tedavisinde özellikle B kompleks vitamini almak son derece yararlıdır.

Vitamin kullanımı, kanser hastalığını tetikler mi?
Araştırmacılar, yüksek dozda vitamin kullanımının kanser tümörü ortaya çıkana kadar fazla etkisinin olmadığını söylüyor. Ancak tümör oluştuktan sonraki süreçte, yüksek dozda vitamin alımının tümörün hızla büyümesine katkıda bulunduğu tahmin ediliyor. Amerika’da yaşları 50 ile 76 arasında değişen 77 binden fazla kişi üzerinde bir araştırma yapıldı. Sonuçları birkaç gün önce açıklanan bu araştırma; uzun yıllar boyunca C ve E vitamini ya da folat gibi multi-vitamin kullanımının; akciğer kanseri riskini etkilediğini gözler önüne serdi. Araştırmaya göre; günde 400 miligram E vitamini alan kişilerde akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 28 den daha yüksek. Üstelik, risk oranı sigara kullananan kişilerde çok daha yüksek düzeylere ulaşıyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları