Bedelli Askerlik 2014 Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak

Bedelli Askerlik 2014 Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak
eca-star-reklam

Bedelli Askerlik 2014  yaş sınırı ve ücreti belli olmaya başladı.  Bedelli Askerlik 2014  bedelli askerlik  yaşı ve ücreti bir çok kişi tqarafından merakla beklenmekteydi. Bedelli Askerlik çıkacak mı, Bakan’dan bedelli askerlik açıklaması, 2014 bedelli askerlik haberleri, Başbakan bedelli askerlik açıklaması.

Son Dakika Bedelli Askerlik Açıklaması

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı? Bedelli Askerlik Çıktı Mı?

Bedelli Askerlik Bekleyenlere Müjde: Bedelli Askerlik Çıktı

Bedelli askerlik ücreti ve yaş sınırı belli oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve hükümet bedelli askerlik konusunda beraber çalışacak. 2014-15 döneminde bedelli askerliğin çıkıp çıkmayacağı merak konusuydu. Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında bedelli askerlikle ilgili daha detaylı açıklamalar yapacağını belirten hükümet yetkilileri bedelli askerliğin ücretini ve yaş sınırını açıkladı.

Bakan Yılmaz bedelli ne olacak diye soranlara “Çıkıyor az kaldı” cevabını verdi. Önceki gün TBMM kulisinde gazetecilerle sohbet eden Bakan Yılmaz, “Başbakanımızın Cumhurbaşkanlığı görevine başlamasının ardından ele alınacak ilk konular arasında bedelli askerlik var” dedi. Yılmaz, aynı akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’nde verdiği resepsiyonda ise bu yöndeki soruları, “Çıkıyor, az kaldı bekleyin” diye yanıtladı. Sonuncusu 2011 yılında çıkan bedelli askerlikle ilgili ilk mesaj, halkın oylarıyla Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’dan gelmişti.

TSK Bedelli Askerlik 2014 için mevcut kadrosunun ne kadar erbaş ve er boşluğunu kaldıracağını hükümete bildirecek. Hükümet de buna uygun olarak bedelli askerlikte kriter olacak yaş ve ücreti belirleyecek. Kulislerde, çıkarılacak bedelli yasasının ‘28 yaş-20 bin TL bedel’ kriterlerini içereceği, bedelin daha aşağıya inmeyeceği ama yaş konusunda esneme olabileceği ileri sürülüyor. TSK’nın bedelli askerlik konusundaki tek kırmızı çizgisi ise görev boşluğu.

Kışlalarda erbaş ve erlerin yaptıkları görevlerde boşluk olmaması için TSK, yaşın ve ücretin düşük olmamasını istiyor. TSK, bölge ülkelerindeki krizlerden dolayı da personel yapısında zafiyete yol açacak bir bedelli askerliğin gündeme gelmesine sıcak bakmıyor. Bedelli Askerlik 2014cabadak_banner

TSK’nın en büyük kısmını zorunlu askerlik görevini yapanlar oluşturuyor. 39 bin subay, 95 bin astsubayın görev yaptığı TSK’da 410 bin zorunlu askerlik yapan vatandaş var. Zorunlu askerlik yapanların sayısında, bedelliyle beraber yaşanacak ani bir düşmenin TSK’nın kadro yapısına zarar vermemesi için kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiği kaydedildi.

Bu nedenle TSK’nın bedelliyle birlikte ne kadarlık bir asker eksiğini kaldırabileceğinin hesaplaması ‘birlikler bazında’ yapılacak. TSK bu bilgileri ASAL’a ilettikten sonra ‘makul görülebilecek eksik asker sayısını’ hükümete iletecek. Bu rapor doğrultusunda bedelli kriterleri son şeklini alacak.

TSK mevcut personel sayısının olabilecek en az düzeyde azalmasını isterken, hükümet ise en yüksek geliri elde etmeyi planlıyor. 2011’deki bedelli uygulamasının ücreti olan 30 bin lira yüksek bulunmuştu. Bu bedelliden 70 bin kişi yararlanmış, 2 milyar lira gelir elde edilmişti.

2 taksit halinde istenen ücretin ikinci 15 bin liralık kısmını yatıramayan çok sayıda vatandaş ise 2011’deki bedelliden yararlanamadı. Yeni çıkarılacak bir bedelli uygulamasında ücretin 20 bin lira olması durumunda 250 bin kişi yararlanırsa Hazine’ye 5 milyar lira girecek. Askerlikle bir şekilde ilişkisi olan bakaya ve yoklama kaçağı yaklaşık 800 bin kişi bulunuyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları