Başbakanlık Bursu Nedir, Nasıl Alınır, Hangi Şartlar Gerekir?

Başbakanlık Bursu Nedir, Nasıl Alınır, Hangi Şartlar Gerekir?
eca-star-reklam

Başbakanlık Bursu, Üniversitede okumak isteyen  öğrenci genclerin en çok merak ettiği konuların başında Burs olayı gelir. Burs Veren Yerler 2013, Başbakanlık Bursu, Burs veren kurumlar, Burs sonuçları 2013, Başbakanlık Bursu, Başbakanlık Bursu Nedir, Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır?, Başbakanlık Bursu için Hangi Şartlar Gerekir?  Burs Denilincede aklımıza ilk gelen ise Başbakanlık bursudur. Tabi bu durumda Başbakanlık bursu Nedir ve nasıl alınır  elbetteki çok merak ediyoruz. 

Başbakanlık bursu ne kadar,  Başbakanlık Bursu Ne Kadar Oldu? başbakanlık bursu,başbakanlık bursu.  Başbakanlık bursu başvuru 2013. Başbakanlık bursu başvuru tarihi 2013

Bugün kısaca başbakanlık bursu hakkında bilgiler vermek istiyoruz.başbakanlık bursu başvuru şartları nelerdir, Başbakanlık Bursu nasıl alınır, Başbakanlık Bursuna ne zaman başvurulur.  

Başvuru sonuçları, başbakanlık bursu başvuruları, başbakanlık bursu başvurusu,başbakanlık bursu başvurusu 2013, başbakanlık bursu kesilmesi, burs veren,yerler,kyk,kyk.gov.tr

Üniversiteyi okuyabilmek  için eğer zengin bir ailenin çocuğu değilsek muhakkak bursa ihtiyacınız var işte size bir burs fırsatı; Başbakanlık bursu…başbakanlık bursu başvuru, başbakanlık bursu, başbakanlık bursu başvuru formu, başbakanlık bursu alma şartları nelerdir?

 Başbakanlık Bursu

Sınavı kazandınız, istediğiniz üniversiteye de yerleşirseniz sizden mutlusu yoktur değBaşbakanlık Bursu Nedir Nasıl Alınır, Hangi Şartlar Gerekirilmi? Peki ya sonrası? Öğrencilikte en çok ihtiyacınız olan şeye, yani bir bursa için başvuruda bulundunuz mu? Ne yapacağımı bilmiyorum diyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

Üniversiteye yerleştiniz, bir baktınız kendinizi birden bire bir yurtta ya da bir kaç arkadaşınızla birlikte bir evde yaşarken buldunuz. Bu ne demek? Öğrencilik hayatı sizin için başladı, demek! Nelere ihtiyacınız olmayacak ki? Tabi bunları karşılamak için ailenizden gelen para çoğu zaman yetmeyecek. Ev kirası, yurt parası, yemek, içmek, kitap, kalem, fotokopiler, sinema, tiyatro… derken bir bakmışsınız elinizdeki par

a eriyip gitmiş. Bir destek lazım tabi. İşte bu en zor zamanda öğrencilerin yardımına koşan hızır burslar oluyor.

 

Peki ya aldığınız bir burs var mı? Eğer yoksa Allah kolaylık versin! İşte bu son duruma düşmek istemiyorsanız, henüz o duruma sıra gelmeden bütün burslar hakkında bilgi alıp başvurularınıza başlamalısınız. Biz de sizlerin bu zor durumda kalmaması için elimizden geleni yapıyor, burslar hakkında sizleri bilgilendiriyoruz. Önceliklebaşbakanlık bursu hakkında herşeyi öğrenmelisiniz. İşte başbakanlık bursu hakkında bilmeniz gereken her şey…

Başbakanlık bursu nedir?

Başbakanlık bursu resmi adıyla ‘Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu’Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu aracalığı ile Açıköğretim Fakültesi dahil tüm lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören üniversitelilerin yararlanabildiği ve 2009 itibariyle burs alma şansınızın en yüksek olduğu burs imkanıdır.

Başbakanlık bursunu kimler hak edebilir?

Üniversiteye yeni gidecek bir adaysanız, öncelikle ÖSS tercih formunuzda bulunan burs, ya da kredi istiyor musunuz? bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir. Bu kutuyu işaretlediyseniz, başbakanlık ya da öğrenim kredisinden biri çıkacak demektir. Sonuçlar ise okul açıldıktan sonra öğrenci işleri bürolarına asılır.

Bunun yanı sıra;

1-Ön lisans öğrencileri

2-Lisans öğrencileri

3-Açık Öğretim (Sadece öncelikli öğrenciler, şehit,gazi çocuğu,anne baba ölü vb.)

4-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez.)

5-Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez)

6-Vakıf Üniversitesi öğrencileri

7-ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100′e giren öğrenciler

8-Ülke adına müsabakalara katılan, Amatör Milli Sporcu öğrenciler

9-İkinci öğretim de okuyan öğrenciler

Burstan yararlanabilir.

Bursunuz hangi durumlarda kesilir?

Başbakanlık bursu her ayın 7′ sinde hesaplara yatar. Bursu almaya hak kazandığınızda alttan 3′ten fazla dersiniz olmadığı sürece bursunuz eğitim süreniz boyunca yatar.

İstenilen Belgeler

Burs müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi, anne, baba meslek belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler alınmamakta ancak, kontrolleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamlarda yapılmaktadır. İstenilen belgeler öğretim kurumlarında ve kurumunwww.kyk.gov.tr adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.

Öncelik Belgeleri

– Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,

 Şehit veya gazi çocuğu belgesi

(Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak),

– Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,

– Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlama belgesi,

– Anne ve/veya babası Yurtkur’da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),

– 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)

Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Küçük bir hatırlatma!

Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi; öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Kimler başbakanlık bursu alamaz?

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan ögrenciler, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

 • Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler
 • Giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 • Ek (Artık Yıl) süre öğrenim gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 • Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler , burs alamaz.
 • başbakanlık bursu başvuru,başbakanlık bursu , başbakanlık bursu başvuru formu, başbakanlık bursu alma şartları,
  Başbakanlık Bursu Nedir?  Nasıl Alınır?  Hangi Şartlar Gerekir
 • Burslar, Burs Veren Yerler, Başbakanlık Bursu, Burs veren kurumlar, Burs sonuçları, Kyk Bursu, Burs, Sabancı Bursu, Yurt-Kur Bursları, Burs olanakları, Burs vakfı, Burs başvuru, Burs başvurusu, Büyükşehir Belediyesi bursu,Başbakanlık Bursu, Başbakanlık Bursu Ne Kadar Oldu?

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. ozlem dedi ki:

  Merhaba başbakanlık bursu çıkınca kyk da çıkıyor mu yanı ıkısıde mı çıkıyor sorumun cevabını alırsam cok sevınırm şimdıden tşkler

 2. hayrettin EROL dedi ki:

  Ben oğlum için burs istiyorum LYS de genel sıralamada 109. Uncu sırada Boğaziçi üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği nerede okumak istiyor. Kendim TSK da sözleşmeli olarak çalışıyorum ve aralık ayında ayrılmak zorundayım, ocak ayı itibariyle yine kısıtlı bir süre olarak ondört ayda burada görev yapacağım. Üç çocuk babasıyım. Başbakanlık bursundan yararlanabilirmiyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımı sunuyorum.

 3. mete dedi ki:

  hocam ben daha once bır uni. deydım okurken okulla ılıskımı kestım 2. yılımda sımdı baska bır ünideyım kyk nın burs adresıne gırdım ve soyle bır sey cıktı ÖĞRENİM KREDİSİ VEYA BURS KAZANAMADINIZ!
  Burs/Kredi İptal Nedeni: KURUMUMUZDAN BURS VEYA ÖĞRENİM KREDİSİ ALDIĞINIZ TESPİT EDİLDİĞİNDEN BURS/KREDİ YÖNETMELİĞİ HÜKÜMLERİ GEREĞİNCE MÜRACAATINIZ İŞLEME ALINAMAMIŞTIR. PEkı ben burs almaya devam edıcekmıym daha 2 yılımı doldurdum 2 yıl daha hakkım yok mu ?

 4. okan dedi ki:

  merheba haciz ve icra işlemlerinden dolayı kızımın üstüne ev veya araba yapmak istiyorum seneye üniversiteye gidecek kısmet olursa burs almasını engellermi bilen biri varsa bilgi verirse çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

 5. nurdan dedi ki:

  kyk.gov.trden başvurular yapılıyor üniversite yerleştirme sonuçlarından sonra vede 2. yerleştirmede başvurulamıyor. Kazananlar notere onaylatıp ankara’ya göndermesi gerekiyor. ögrenci bizzat başvuracak kendi adına..bursa başvuranların sonucu aralık ocak gibi belli oluyor. kyk ile başbakanlık bursu yanı şey sadece kyk.gov dan başvuru yapılıyor. bir işte çalışıyorsan ve ssk ödeniyorsa kazanılamaz.

 6. İBRAHİM TOSUN dedi ki:

  1975 doğumluyum asgari ucretle özel bir şirkette çalışıyorum meslek yüksek okulu 1 sınıfın ikinci öğretimde okuyorum başbakanlık bursu alabilirmiyim.

 7. nihal dedi ki:

  başbakanlık bursu çıkmadı 2.dönem tekrar başvuru yapma gibi bi hakkım varmı

 8. nuri dedi ki:

  slm naber ben gazi çocuğu olduğum halde ben geri ödeme yani öğrenim kredi bursu alacağım ben burs başvuıruda bulunurken gazi çocuğu seçeneğini tıkladım öncelik benim olması gerkirsen vermediler ben ne yapayım teşekkur ederim

 9. selma orhan dedi ki:

  ben kızım icin burs istiyorum

 10. mehmet yılmaz dedi ki:

  başbakanlık bursu başvurusu nerede ve nasıl yapılır bilgilendirirseniz sevinirim.

 11. semra dedi ki:

  merhaba benim kiz kardesim bu sene erzurum cevre mühendisliyini kazandi fakat ailenin durumu yok göndermede zorlaniyolar basbakanliktan yardim istiyoruz babam göndermek istemiyor kiz kardesim okumak istiyor lütfen yardim edin yurtlar hep dolu özel yurtlar cok pahali devletimizden desdek bekliyoruz kiz kardesim erzincanin tercan ilcesinde oturuyoz umarin sesimizi duyarsiniz basbakanimizin dikkatine lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnn yardimci olursaniz cokkkkkkkkkk sevinirizzz

 12. bilgin okur dedi ki:

  ben kızım için burs almak istedim fakat nereye gitsem geri çevrildim tek hatam sigortalı olmakmış bu devlete sigortalı çalışmak dogru degil demekki insanları zorla sigortasız çalışmaya yönlendiriyolar bir çok kişi yardım almak için sigortasız çalışıyo benim anlamadıgım şu ben sigortasız çelışmıyorum devlete para ödetiyorum fakat insanlar sırf yardım almak için sigorta yaptırmıyo ama yardım alabiliyo hemde sigortadanda yaralanıyo bu nasıl bir devletki buna göz yumuyo benm kızım çok zor şartlar altında okumaya çalışıyo ama yardım alamıyo baba sigortalı diye benim eşimin maaşı 1.200 kira 650 e mutfak masrafı diye bir şey yok zaten devletimizin sayesinde kiramızı bide faturaları anca ödüyoruz ve hiç bir yardım alamıyoruz şimdi gelde sigortalı çalış yardım için gittigim yerlerde gördüm kimlere yardım ediliyo saolsun devletimiz başka nedim vicdanınız rahat yatıyosanız helal olsun siz sigortasızlara yadım edin

 13. cvt dedi ki:

  lisans okurken öğrenim kredisi ve katkı kredisi aldım. şimdi y.lisans yapıyorum burs alamayacakmıyım . çok saçma össye hazırlanırken başarılı olamadık ,ama şimdi başarılıyım :S nasıl olcak bana saçma geldi. bi günah işledik zamanında çalışmadık öğrenim kredisi aldık şimdi burs alamıcaz :S

 14. fethiye dedi ki:

  merhaba oglum 2 yıllık akdeniz sosyal bilimler turizm otelcilik kazandı. kayıt oldu başbakanlık geri ödemesiz burs verdiginizi duyduk emekli bir ögretmen eşi olarak size yazıyorum bize yardımcı olursanız cok sevineceğiz şimdiden teşekkürler ilginize

 15. nur dedi ki:

  burs alan öğrenciler harç parasını yatırması gerekiyor mu?

 16. yağmur dedi ki:

  Ceren aklının karışması çok normal çünkü çoğu internet sitesinde öss zamanından kalma bilgiler yer alıyor sana asıl gereken lys güncel bilgileri. başbakanlık bursu kesinlikle kyk bursu değildir üniversiteye kaydını yaptırdıktan sonra rektörlükten veya öğrenci işlerinden alacağın belgeyle başbakanlık bursuna başvurabilirsin.ayrıca kyk başvurularıda 2012 2013 eğitim öğretim yılında 26 ağustosa kadar yapılacak eğer haberin yoksa hemen başvurunu yapmanı öneririm.

 17. burcu dedi ki:

  arkadaşlar ben 2011-2012 yılında üniversiteme yerleştim. bursa başvurdum ama kredi çıktı. almadım. bu sene yine başvurmak istiyorum burs için ne yapmalıyım bilgilendirir misiniz?

 18. ceren dedi ki:

  ben sınavı kazandım tercihte yaptım ama burs istiyorum diye bi yer yoktu işaretlemek için müdür yardımcısını aradım başbakanlık bursu için o bursa şimdi değil sonra kyk dan başvuru yapacaksın dedi ama her yerde tercih yaparken işaretlenir yazıyor aklım çok karıştı şimdi ne yapmam lazım

 19. samet dedi ki:

  evet aynı burs ıkısıde

 20. merve dedi ki:

  iyi günler size bir şey sormak istiyorum ben başbakanlık bursu almak istiyorum bu sene üniversiteyi kazandım ama pek bilgim yok kyk bursu ile başbakanlık bursu aynı burs mu? Aynı değilse nasıl başvuru yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları