Bahar Yorgunluğu’na Dikkat

Bahar Yorgunluğu’na Dikkat
eca-star-reklam

bahar yorgunluğuUzmanlar havaların ısınmasıyla birlikte bahar yorgunluğuna karşı vatandaşları uyardı. Bahar yorgunluğunu değişen hava koşullarına bağlayan uzmanlar, uzun süren yorgunlukların mutlaka ciddiye alınması uyarısında bulundu.

Bahar yorgunluğunu insanların mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilerin bütünü olduğun ifade eden Memorial Hastanesi’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, yeterli besin alınmaması, vitamin ve minerallerin eksik kalması, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri, tansiyon – kalp – enfeksiyon hastalıkları ve sigaranın fazla kullanılmasının yorgunluk belirtilerini arttırdığını söyledi. Kavaklı, “Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artar. Pozitif ve negatif yüklü iyonların artması insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratır. Pozitif iyonlar insanı zinde hissettirirken; negatif iyonlar insanın kendini daha halsiz hissetmesine ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasında etkili olur. Ayrıca bahar aylarında, vücudumuzun daha aktif olmasını sağlayacak hormonlar salgılanmasına karşın eğer ortada vitamin eksikliği, beslenme bozukluğu varsa, vücut buna uyum gösteremiyor ve yorgunluk hissi artıyor.” şeklinde konuştu.

Bahar yorgunluğunu gidermek için yapılması gerekenleri sıralayan Kavaklı vitamin ve besin destek ürünlerinin alımının büyük önem taşıdığını belirtti. Kavaklı şunları kaydetti. “Mümkün olduğu kadar eksik olan vitaminlerin alınması gerekir. Özellikle B ve C vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler önemlidir. Yeterli düzeyde karbonhidrat alımı yorgunlukta korunmada etkilidir. Rafine edilmemiş karbonhidratların tüketimine ağırlık verilmelidir. Özellikle çalışanlar çalışma ortamını iyi havalandırması gerekiyor. Günde en az 8-10 bardak su içilmesi ve kahve ile çayın mümkün olduğunca az tüketilmesi gerekir.”

Yorgunluğun uzun süre devam etmesi durumunda artık onu bahar yorgunluğu diye geçiştirmemek gerektiğinin altını çizen Kavaklı sözlerini şu şekilde tamamladı. “bahar yorgunluğu diye geçiştirildiği takdirde tedavisi gecikebilecek bazı psikiyatrik durumlar da söz konusu olabilir. Sadece psikiyatrik değil, hem bedensel hem ruhsal belirtilerle giden başka durumları da unutmamak gereklidir.” dedi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları