Bağ-Kur’lunun Hevesi Kursağında Kaldı

Bağ-Kur’lunun Hevesi Kursağında Kaldı
eca-star-reklam

Torba Yasa’dan yararlanmak için Ziraat Bankası’ndan 16 bin liraya kadar kredi çeken 22 bin kişi, Bağ-Kur’un aylık Bağlama sistemindeki arızadan dolayı maaş bağlanması geciktiği için mağdur oldu.

Torba Yasa’dan yararlanmak için Ziraat Bankası’ndan 16 bin liraya kadar kredi çeken 22 bin kişi, Bağ-Kur’un aylık Bağlama sistemindeki arızadan dolayı maaş bağlanması geciktiği için mağdur oldu.

Bağ-Kur, aylık Bağlama sistemini yöneten programında yaklaşık 1.5 yıldır süren arızayı Torba Yasa olarak bilinen borçların yeniden yapılandırılması sürecinde de onarmayınca, emeklilik hayaliyle kredi çeken 22 bin emekliyi bankalarla karşı karşıya bıraktı. Bir çok Bağ- Kurlu yeniden yapılandırmadan yararlanarak emekli olmak için prim borçlarına ilişkin belgelerle Ziraat Bankası’na başvurup, bağlanacak maaşları teminat göstererek kredi çekip borçlarını ödedi. Ancak aylık bağlanması geciktiği için bir çok emekli, kredi borcunun gelen aylık 350-400 lira olan taksitlerini ödemek zorunda kaldı.

“HER AY BAŞI BANKADA KAVGA ÇIKIYOR”

Sorunlarına çözüm bulunmasını isteyen Bağ- Kur üyesi mağdurlardan biri olan Esat Başkaya, şunları söyledi:

“Bankaya 2 aylık kredi taksitlerinin ilki 575 TL, ikincisi 330 TL’ydi. İki taksit de yatırılmadı, şimdi üçüncü taksit gelecek ancak hala emekli maaşı bankaya yatmadı. Ziraat Bankası teminatı Bağ-Kur olarak bireysel kredi veriyor. Dolayısıyla bu taksitleri Bağ-Kur’un ödemesi gerekiyor. Şimdi iki taksit ödenmedi, üçüncü taksit geldiği zaman da eğer maaş yatmamış olursa, banka yaptırım uygulayacaktır. Bağ-Kur’un bu konuya en kısa sürede çözüm bulması gerekiyor. Her ay başı banka şubelerinde tartışmalar çıkıyor. Maaş yatırılmamış ama banka taksiti istiyor. Mağdur sayısı fazla. Bu insanlar bu borçları nasıl ödeyecek?”

“BAĞ-KUR’U ARAYIP DURUMUNUZU SORUN”

Ev kadını Işık Sarıkaya ise, Ziraat Bankası’nın bu ay 3’üncü taksidi istediğini belirterek, “İlk taksit 615, ikincisi 415 TL’ydi. İlk iki aylık kredi taksitlerini yatırdım ancak üçüncüsü yatıramayacağım. Bağ-Kur’dan sürekli gelişme olup olmadığını soruyoruz. Bu ay içinde benim maaşımın bağlanacağını söylediler. Bekliyoruz. Emekli olanların mutlaka takip etmesi gerekiyor, Bağ-Kur’u arayıp durumlarını sormalılar. Maaş almaya başladıktan sonra, ödediğimiz ilk iki taksidi banka kesmeyeceğini, iki ay tam maaş yatacağı söylendi” dedi.

TEZEL: ARIZA 1.5 YILDIR VARDI

Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Başkanı Ali Tezel, sistemdeki arızadan kaynaklı 22 bin kişinin emekli aylığının bağlanmadığını belirterek, “Vatandaş taksitleri kendi cebinden ödemek zorunda kaldı. Bildiğimiz kadarıyla yaklaşık 1.5 yıldır zaten Bağ-Kur aylık Bağlama sistemi ve programında sorun var. Değişik şekillerde düzeltmeye çalıştılar ama demek ki sonuç alınamadı. Mağduriyetin önlenmesi için arızanın giderilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“ALAMAYANLARIN TEKNİK SORUNLARI VARDIR”

SGK İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin, İzmir’de bu konuda Yaygın sorunla karşılaşmadıklarını, Türkiye genelinde de ciddi bir aksaklık olacağını tahmin etmediğini belirtti. İlk ödemelerin Haziran ayında başladığını, bu dönemde başvuru yapanların aylıklarının bağlandığını söyleyen Keskin, “Maaş bağlanmayanlar ise ya emekliliği haketmiyordur ya da başka teknik problemleri vardır. Bunların sayısının da 15-20’yi geçeceğini zannetmiyorum. Arkadaşlarımız yoğun bir şekilde bu işlemlerin tamamlanması için çalışıyor. Kurum başkanlarının da bu yönde talimatları var” dedi. – İzmir

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları