Aziz Yıldırım İddianame İçin Ne Dedi?

Aziz Yıldırım İddianame İçin Ne Dedi?
eca-star-reklam

aziz-yildirim gozaltina alindiAziz Yıldırım’la cezaevinde görüşen avukatı Faik Işık, Yıldırım’ın iddianame için ne dediğini açıkladı.

Futbolda şike iddialarına ilişkin özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nca bir yıldır yürütülen soruşturma tamamlandı.

Futbolda şike iddianamesinde, ‘şike çetesi yöneticisi’ olarak gösterilen Yıldırım, 6 kez nitelikli dolandırıcılık, 4 kez şike ve 3 kez teşvik pirimiyle suçlandı. 114 yıla kadar hapisle yargılanacak.

Açıklanan iddianamenin ardından Aziz Yıldırım’la cezaevinde görüşen avukatı Faik Işık, Yıldırım’ın iddianameye güldüğünü ve ‘Tüm Türkiye bu komediyi seyretsin’ dediğini belirtti.

Türk futbolunda deprem etkisi yaratan şike soruşturması kapsamında 5 aylık soruşturmanın ardından Özel Yetkili Savcı Mehmet Berk tarafından hazırlanan iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen’in onayından geçerek UYAP üzerinden 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İki suç örgütünün yer aldığı iddianamede Olgun Peker silahlı örgütün lideri olmakla, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım da ‘Haksız ekonomik çıkar sağlamakiçin örgüt kurmak ve yönetmek’le suçlanıyor. 6 kez nitelikli dolandırıcılık, 4 kez şike, 3 kez de teşvik primi vermekle suçlanan Yıldırım, 41 yıldan 114 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.Galatasaray’la ilgili inceleme devam ettiği için soruşturmanın farklı bir dosya numarası ile devam ettiği kaydedildi.

Örgüt liderleri Peker ve Yıldırım

Özel Yetkili Başsavcıvekili Fikret Seçen iddianameyle ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Davanın liderleri: Olgun Peker, Aziz Yıldırım ve Hakan Karaahmet. Şike kapsamında hakim karşısına çıkacak şüpheli sayısı ise 93. Hakkında takipsizlik kararı verilen kişi sayısı ise 83. Şike iddialarından şikayetçi olan kişi ve kurum sayısı ise 10. Müştekiler arasında Türkiye Futbol Federasyonu da bulunuyor. 14 futbolcu hakkında ise dava açıldı. Şike’ye adı karışan kulüp sayısı ise 8.”

İddianamenin iki örgüt hakkında hazırlandığı belirtilirken Olgun Peker ve 13 adamı silahlı örgütten, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile ona bağlı 19 sanık ise nitelikli dolandırıcılık, şike ve teşvik primi suçlarından örgüt kurmak ve yönetmekten yargılanacak. İddianamenin bir numaralı sanığı Olgun Peker “silahlı örgüt yöneticiliği, şike anlaşması yapmak, nitelikli dolandırıcılık, tehdit, sahtecilik, rüşvet, konut dokunulmazlığının ihlali, yağma ve mala zarar vermek”le suçlanıyor. İddianameye göre Peker’in liderliğini yaptığı örgüte üye olarak Hakan Karaahmet’in içinde bulunduğu 13 kişi hakkında dava açıldı. Bu 13 kişi için ise “Örgüt üyeliği ve örgüte yardım” suçlarından cezalandırılması istendiği ifade edildi.

6 dolandırıcılık, 4 şike, 3 teşvik

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın “6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair kanunun yürürlüğe girdiği 14 Nisan 2011tarihinden önce 6 kez nitelikli dolandırıcılık, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından 4 kez şike anlaşması, 3 kez de teşvik primi verilmesi” suçunu işlediği bilgisi verildi. Başsavcıvekili Seçen’in aktarımına göre Yıldırım’a bağlı olarak faaliyet gösteren 19 şüpheli var. Bunların hakkında da “örgüt üyeliğinden” ceza almaları isteniyor. Aziz Yıldırım 41 yıldan 114 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıkacak.

Gözaltı işlemlerinin ardından serbest bırakılan eski Fenerbahçeli futbolcu Emelike hakkında “Şike anlaşması” suçundan dava açıldığı ve soruşturma kapsamında toplam 14 futbolcunun yargılanacağı kaydedildi. Hakkında dava açılan kamuoyunun yakından tandığı bazı isimlere yönelik suçlamalar dikkat çekti. Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu “Şike anlaşması yapmak”, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ve Asbaşkan Nevzat Şakar “Teşfik pirimi girişimi”, Beşiktaş Asbaşkanı Serdal Adalı, Futbol Federasyonu Başkanvekili Göksel Gümüşdağ ile “şike girişimi” suçlarından hakim karşısına çıkacak.

Özgener ve Emre’ye takipsizlik

31’i tutuklu bulunan sanıklar hakkında değişen hapis cezaları talep edilen iddianamede, futbol kulüplerinin para trafiğine dair de çarpıcı bilgiler yer alıyor. İddianamede futbolcularına borcu olan bazı kulüp yöneticilerinin Futbol Federasyonu’ndan alacakları paraları kulüp hesabı yerine kendi hesaplarına yatırılmasını sağladıkları da iddia ediliyor. Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TFF eski başkanı Mahmut Özgener ve BJK eski menejeri Sinan Engin, teknik direktör Yılmaz Vural ile birlikte 83 kişi hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

Şikeye karışan futbolcu stadlara giremeyecek

Şİke soruşturması kapsamında 7’si Süper lig’de 1’i de 3. ligte olmak üzere toplam 8 takımın yöneticileri hakkında dava açıldığı belirtildi. Soruşturma kapsamında Fenerbahçe, Beşiktaş, Mersin İdman Yurdu, Manisaspor, Trabzonspor, Sivasspor ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile 3. ligte bulunan Giresunspor’un faaliyetlerinin incelendiği aktarıldı. Başsavcıvekili Seçen, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 18/3. maddesi uyarınca, aynı yasanın ”şike ve teşvik primi” başlığını taşıyan 11. maddesi uyarınca yargılanması öngörülün kişiler hakkında ”spor müsabakalarını seyirden yasaklanma” kararı alındığını, kararın bugün kolluk güçlerine bildirileceğini kaydetti. Haklarında ”spor müsabakalarını seyirden yasaklanma” kararı alınanlar arasında Galatasaraylı Sercan Yıldırım, Fenerbahçeli Sezer Öztürk, Bursasporlu Gökçek Vederson, Eskişehirsporlu Mehmet Yıldız, Eyüpsporlu Murat Şahin ile Sivassporlu Mahmut Boz ile Serdar Kulbilge ve Mustafa Ulaş Ortakaya’nın da bulunduğu öğrenildi.

ERGENEKON BAĞLANTISI

İddianamede 2 gizli tanık var

3 Temmuz 2011 tarihinde düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan futbol dünyasının önemli isimleriyle ilgili hazırlanan iddianamede açık kimliğiyle tanık olmayı kabul etmeyen 2 kişinin de gizli tanık olduğu öne sürülüyor. Fizli tanıklardan birinin Ergenekon kapsamında Aziz Yıldırım hakkında bazı anlatımlarda bulunduğu öğrenildi. Çetenin TFF’nin menejerlik sınavı sorularını çaldığı da belirlenmişti.

MAHKEMENİN 15 GÜNÜ VAR

Galatasaray’ın dosyası ayrıldı

Şike iddialarına ilişkin soruşturmada Galatasaray Kulübü’nde yapılan aramalara dair bölüme iddianamede yer verilmediği, bu konunun ayrı bir soruşturma dosyası üzerinden süreceği bildirildi. Şike iddianamesinin gönderildiği 16. Ağır Ceza 15 gün içinde değerlendirecek ve kabul edip etmeyeceğine karar verecek.

KÖŞK VETO ETMESEYDİ

Yıldırım’ın cezası yarıya inecekti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edilen şike yasası yürürlüğe girseydi Aziz Yıldırım 23 ila 65.6 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanacaktı. Vetolu yasaya göre en alt sınırdan ceza hesaplansaydı Yıldırım için “Örgüt 2, Dolandırıcılık 12 (2 yıl olan alt sınır ceza 6 kez işlenen fiile çarpılınca) Şike 7 yıl 7 ay , Teşvik 1 yıl 3 ay” yani toplam 23 yıl hapis istenecekti.

AK Parti’li Tayyar Gül’e teşekkür etti

Şike yasasında değişiklik yapılmasına en sert muhalefeti yapan ve Meclis’ten geçen yasayı veto etmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup yazan AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Gül’den gelen veto kararının ardından “Cumhurbaşkanımız toplumun hassasiyetini gözetmiştir, toplumun duygularına tercüman olmuştur. Toplumda adalet duygusunun zedelenmesine fırsat vermediği için Sayın Cumhurbaşkanı’na teşekkür ediyorum” dedi.

Arınç: Yasa bir daha gündeme gelmez

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, şike vetosuyla ilgili, ”Cumhurbaşkanımızın, kamuoyunun sesine de, vicdanına da, düşüncesine de ortak olduğuna inanıyorum. Bence hayırlı oldu” dedi. ”Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hukuki mütalaasına aynen katılıyorum” diyen Arınç, bundan sonra hiçbir partinin bu kanunun tekrar çıkarılması için bir gayret göstermesini beklemediğini söyledi.

Şike soruşturması kapsamında Metris Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aziz Yıldırım’la görüşen avukatı Faik Işık, ilginç açıklamalarda bulundu. Aziz Yıldırım’ın cezaevinde rahatsızlığı yönünde çıkan haberlerin ardından gece geç saatlerde cezaevine giden Avukat Işık, Yıldırım’ın sağlık durumunun ve moralinin oldukça iyi olduğunu ifade etti. Işık, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Özel Yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianameye Aziz Yıldırım’ın güldüğünü ve “Tüm Türkiye komediyi seyretsin” dediğini kaydetti. Işık, Yıldırım’ın iddianameyle ilgili detayların her yerde konuşulmasını da, “Bu nasıl gizlilik? Savcılar iddianameyle ilgili basın toplantısı düzenliyor. Neden HSYK buna müdahale etmiyor?” şeklinde değerlendirdiğini kaydetti.

“AZİZ YILDIRIM’IN SAVUNMASI HAZIR”

Avukatından edinilen bilgiye göre Yıldırım’ın, “Federasyonun normalde bütün kulüplere vermiş olduğu paralardan Fenerbahçe’ye yapılmış olanları suç haline getirmeye çalışmak kabul edilemez” dediği de öğrenildi. Aziz Yıldırım’a yapılan suçlamaların gerçeği yansıtmadığını iddia eden Avukat Işık ayrıca, Yıldırım ‘ın kendisine yapılan asılsız suçlamalarla ilgili savunmasının da hazır olduğunu söyledi. – İstanbul

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları