Aptullah Öcalan’ın Mektubu Dünya Basınında

Aptullah Öcalan’ın Mektubu Dünya Basınında
eca-star-reklam

BBC, Guardian, El Cezire, Russia Today ve birçok yabancı medya kuruluşu, Öcalan’ın mektubunu ilk sıralarda verdi

Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan’ın okunan mesajı dünya basınında geniş yer buldu. BBC, hapisteki Abdullah Öcalan’ın tarihi bir açıklamayla ateşkes ilan ettiğini yazdı. Haberde, Öcalan’ın açıklamasının çatışmazlık ve PKK’lı grupların Türkiye dışına çıkarılmasını öngördüğü belirtildi. Türkiye’nin Güneydoğusu’ndaki çatışmalarda son 30 yıl içerisinde 40 bin kişinin öldüğü vurgulanarak, daha öncede defalarca “ateşkes” ilan edildiği ancak her defasında başarısızlıkla sonuçlandığı belirtildi.

GUARDIAN: ÖCALAN ATEŞKES İLAN ETTİ

İngiltere’de yayımlanan Guardian, Öcalan’ın açıklamasını “Öcalan ateşkes ilan etti” başlığıyla verdi. Haberde, PKK’nın son 30 yılın en kritik adımını bugün atarak ateşkes ilan ettiği belirtildi.

REUTERS: ÖCALAN’DAN ‘ÇEKİLİN’ ÇAĞRISI

http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/apo2.jpg
Reuters, hapisteki Öcalan’ın, PKK’lılardan Türkiye’den çekilmelerini istediği belirtildi. Öcalan’ın açıklamasında, “silahların susması ve siyasetin ön plana çıkması” çağrısı yaptığı vurgulandı.

AFP ANALİZİ: KÜRT BARIŞI ERDOĞAN’I “TÜRKİYE’NİN LİNCOLN’Ü” YAPABİLİR


EL CEZİRE: PKK LİDERİ’NDEN ‘ATEŞKES’ ÇAĞRISI
Uzmanlara göre, Türkiye’nin Kürt isyancılarla barış sağlanması için yaptığı son girişimin neticesi, bu çabalara öncülük eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’nin Abraham Lincoln’ü de yapabilir tüm itibarını kaybetmesine de neden olabilir.

Katar merkezli El Cezire televizyonu, Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarını canlı bağlantılarla izleyicilerine aktardı. El Cezire, Öcalan’ın uzun soluklu bir ateşkes çağrısında bulunduğunu belirtti. Haberde, Öcalan’ın bu çağrısı sonrası Türkiye’de 30 bin kişinin hayatına mal olan çatışmanın çözümü konusunda büyük bir adım atıldığı vurgulandı.

DER SPIEGEL: ÖCALAN ”SİLAHLAR SUSSUN” DEDİ

Alman Der Spiegel dergisi 30 yıllık bir çatışma sonrasında PKK’lıların geri çekileceğini belirtti. Haberde, hapisteki Öcalan’ın “ateşkes” çağrısı yaptığı vurgulandı. Öcalan’ın açıklamasında “silahların susma zamanının geldiğini ve Kürt sorununun çözümüne siyasi bir çözüm” çağrısı yaptığı da belirtildi.

WALL STREET JOURNAL: ÇATIŞMANIN ÇÖZÜMÜNDE SON EVRE

newruz newroz

Wall Street Journal, Diyarbakır’da toplanan yüzbinlerin, 30 yıldır devam eden ve 40 bin can alan çatışmanın çözümü konusunda son evreye geçildiğinin sinyali olduğunu yazdı. Gazete, Abdullah Öcalan’ın mektubundaki silah bırakma çağrısının uzlaşmalar konusunda atılmış çok sağlam bir adım olduğunu kaydetti.

RUSSIA TODAY: ‘ATEŞKES’ ÇAĞRISI

Rusya’nın İngilizce yayın yapan televizyonu Russia Today, Türkiye’deki 30 yıllık çatışmayı sona erdirmek için Abdullah Öcalan’ın “ateşkes” çağrısı yaptığını belirtti. Öcalan’ın “tarihi çağrısı”nda “Tek bir kişinin canına mal olmadan bu silahlı çatışmayı çok hızlı bir şekilde çözmek istiyorum” dediği vurgulandı.

NY TİMES: İRAN KAYGILI

New York Times, Öcalan’ın çağrısının İran, Irak ve Suriye başta olmak üzere bölgedeki ülkelerde önemli etki oluşturacağını yazdı. Gazete, haberinde İran’ın gelişmelerden Türkiye’nin elinin güçleneceği gerekçesiyle kaygılı olduğunu iddia etti

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları