Ani sıcak ve soğuk kalp hastalıklarını tetikliyor

Ani sıcak ve soğuk kalp hastalıklarını tetikliyor
eca-star-reklam

Klimasız serinlemenin 10 yoluHavaların aniden ısınması sadece ruh sağlığını değil beden sağlığını da etkiliyor. Bu durumdan en çok etkilenen organların başında kalp geliyor.

Medicana Konya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tevfik Fikret İlgenli, bahar aylarında kalp sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Doç. Dr. İlgenli, “Özellikle bahar aylarında en sık rastladığımız problem, daha önce egzersize alışık olmayan insanların uzun süre egzersiz yapmasıyla kalp hızında ve kan basıncında ani değişiklikler meydana gelmesi. Bu değişiklikler de vücut damarlarındaki plakların yırtılmalarına yol açarak inmelere ve kalp krizlerine davetiye çıkarabiliyor. Bu nedenle bahar aylarında egzersizlerimizi yavaş yavaş artırmalıyız. Önce 1 kilometrelik yürüyüşlerle başlayıp yavaş yavaş 2-3 kilometreye en sonunda da 5-6 kilometreye çıkarmalıyız. Yani daha önce kışın yapmadığımız egzersizleri aniden yapmaya başlarsak vücudumuza zarar vermiş olabiliriz” dedi.

Şeker Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor

Mevsimsel değişikliklerin vücudu etkilediğini, bunlardan etkilenen organlardan birinin de kalp olduğunu kaydeden Doç. Dr. İlgenli, soğuk ortamdan birden sıcak ortama çıkınca kan basıncında ve kalp hızında birtakım değişiklikler olduğunu, özellikle sıcak ortamda terlemeyle, su kaybıyla tansiyonun düşebileceğini, birden soğuk ortama geçince de kan basıncında bazı yükselmeler yaşanabileceğini dile getirdi. Doç. Dr. İlgenli, “Özellikle daha önce kan basıncı yüksek hastalar, kalp krizi geçirmiş olanlar, şeker hastalığı olanlar, şişman hastalar ve sigara içenler risk altındadır. Bu kişilerin egzersize başlarken kalp hızlarını ve kan basınçlarını kontrol altında tutmaları gerekir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabiliriz” diye konuştu.

Kontrolsüz şeker sindirim sistemini bozuyor

Ani sıcaklık değişimleri dolayısıyla solunum yolları enfeksiyonlarına sık rastlandığını, baharın gelmesiyle beraber polenlerin, özellikle astımı, alerjisi olanlarda akciğer rahatsızlıklarını arttırdığını vurgulayan Doç. Dr. İlgenli, “Akciğer rahatsızlıklarının dolaylı da olsa kalp hastalıklarını tetiklediğine, kalp ve akciğer birlikte çalışan organlar olduğu için birinin rahatsızlığının diğerini önemli ölçüde etkileyeceğine dikkat çekmek istiyorum. Kalp hastaları beslenmelerine de dikkat etmeli. Bol bol sulu gıdalar almaları lazım. Her sebze ve meyveden belli oranlarda tüketmeleri, fazla kalori içeren yağlı yiyeceklerden kaçınmaları gerekiyor. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta, sebze ve meyvelerde ilaç kullanıldığı için bu toksik maddeler vücuda oldukça zararlı. Bunların iyice yıkanarak yenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları