Aile Hekimi Sorgulaması

Aile Hekimi Sorgulaması
eca-star-reklam

aile hekimi

Sağlık ocaklarının yerini alan ilk basamak tedavi sistemi, aile hekimliği uygulaması İstanbul’da da 1 Kasım’da başladı. İstanbul’da da başlayan sistem 3 647 birimde yurttaşların ücretsiz tıbbi takibinin yapılmasını ve ilk basamak sağlık hizmetlerini almasını öngörüyor. Hekimlerse detaylı sınırlamalar atında işletmeci gibi çalışacak.

Aile Hekimi Sorgulama

İstanbul’da Aile Hekimi Bul Sorgula

Ankara’da Aile Hekimi Bul Sorgula

Konya’da Aile Hekimi Bul Sorgula

Adana’da Aile Hekimi Bul Sorgula

TC No ile Aile Hekimi Bul Sorgula

Çanakkale’de Aile Hekimi Bul Sorgula


Mersin’de
Aile Hekimi Bul Sorgula
Yozgat’da Aile Hekimi Bul Sorgula

Bingöl’de Aile Hekimi Bul Sorgula

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün sitesinden kimlik numarasıyla aile hekiminizi öğrenmeniz mümkün. ayrıca mesai saatleri içinde 0212 516 87 21 numaralı telefondan destek veriliyor.

Müdürlüğün 25 ekim tarihli listesine göre Arnavutköy, Bağcılar, Başakşehir, Bayrampaşa, Esenler, Fatih, Küçükçekmece, Sultangazi, Zeytinburnu gibi ilçelerde boşluklar var. Listeye göre İstanbul’da 3 bin 647 birim belirlendi. 256 birim boştu.

Aile hekimi ücretsiz


Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanun ve Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği’ne göre,

* Aile hekimine gitmek ücretsiz. Aile hekimi sevk etmeden -acil durumlar hariç- hastaneye gidenler katkı payı ödemek zorunda.

* Aile hekimlerinin haftalık çalışma süresi 40 saat.

* Zorunlu olmadıkça üç aydan önce hekim değiştirmek yasak. Yeni bir ile taşınanlar istedikleri hekime kayıt olabilir.

* Bakanlık kadrosunda çalışan doktor ve sağlık elemanları -kadroları korunmak üzere- sözleşmeli çalışmak üzere aile hekimliği uygulamasına girebiliyor.

* Ne kadar aile hekimine ihtiyaç olduğunu her ilde valilik ve bakanlık birlikte belirliyor. 3 bin 500 kişiye bir doktor düşmesi öngörülüyor.

* En az bir hekim ve bir sağlık elemanı bir birim açabiliyor. Birden fazla hekimin bir arada merkez açması da mümkün.

Doktorların çalışma koşulları
Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığınca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler ve Sözleşme Şartları Hakkında Yönetmelik’e göre,

* Sözleşmeli hekimler çalıştırılacak. Sözleşmeler yıllık yapılacak.

* İzin süresi yılda 30 gün. İzin sırasında hekim yerine bakacak geçici hekim bulmak zorunda.

* Kayıtlı hasta sayısı iki aydan fazla süreyle 1000′in altına düşerse, başka iş yaparsa, gerekçesiz 10 günden uzun işinden ayrılırsa sözleşme sona eriyor.

* Hekimlerin gelirini kayıtlı hasta sayısı ve hastaneye yaptıkları sevk sayısı belirliyor. Bin kayıtlı hasta için aile hekimliği uzmanına 2 bin, diğerlerine 1 500 TL ödeniyor. Bin-4 bin kayıtşlı hasta için, kayıt başına 1 TL ödeniyor. Ayrıca hekimlere sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ödemesi yapılıyor. Merkezin kira, su, elektrik, tıbbi malzeme sarfiyatı, temizlik gibi giderleri için tavan ücreti aşmayacak şekilde ödeme yapılıyor.

* Hekimler hastalara yaptırdıkları tetkiklerin ücretini de belgeleyerek alıyor.

* Sevk oranı arttıkça ve gebe takibi gibi uygulamaların oranı azaldıkça hekimlerin maaşından kesinti yapılıyor. Merkezlerde sözleşmeli istihdam edilecek sağlık elemanları için de benzer bir skala var.

Aile Hekimi Sorgulama

İstanbul’da Aile Hekimini Bul

Soru ve yanıtlarla aile hekimliği

1 Kasım’dan itibaren İstanbul’da ‘aile hekimliği’ uygulaması başladı. İşte bilmeniz gerekenler

Sağlık GündemiSağlık Bakanlığı’nın “Sağlıkta Dönüşüm Projesi” kapsamında hayata geçirdiği “Aile Hekimliği” uygulaması, 1 Kasım’da İstanbul’da başlıyor. İstanbul genelinde toplam 3 bin 645 aile hekiminin görevlendirileceği yeni sistemde ortalama 3 bin 500 kişiye bir hekim düşecek.

Sistemle birlikte sağlık ocaklarının adı Aile Sağlığı Merkezi (ASM) olarak değişecek. İlçelerin nüfusuna göre belirlenen her ASM’de ortalama 2-4, en fazla 9 aile hekimi bulunacak. Hizmetin ücretsiz olarak verileceği aile hekimliği sisteminde vatandaş, hekimini 3 ayda bir değiştirme hakkına sahip olacak.

Görevlendirmede çalışmak istediği ASM’yi ve bölgeyi seçme hakkı doktora verildi. Puanlama esasına göre yapılan seçimde aile hekimliği uzmanlık eğitimi alanlar ve kıdemce yüksek olan hekimlere öncelik tanındı.

ASM’ler Adalar, Şile gibi küçük ilçelerde 2’şer tane bulunurken kalabalık ilçelerde ASM’lerin sayısı 30-40’ları aşacak. Aile hekimliği sistemiyle vatandaşın sağlık sorunlarının yüzde 90’ının ASM’lerde çözülmesi, bu sayede uzun vadede gereksiz muayene ve ilaç sarfiyatının önüne geçilmesi bekleniyor.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, aile hekimliği uygulamasıyla birlikte İstanbul’da değişecek sağlık sisteminin neler getireceğini anlattı.

1 Kasım’da İstanbul’da neler değişiyor?

Halkın sağlık hizmetlerine ulaşmada büyük bir kolaylığı olacak. Halen 586 tane sağlık ocağımız var İstanbul’da ve bunlarda çalışan 2 bin 50 civarı hekim arkadaşımız var. Aile hekimliğine geçtiğimizde doktor sayısı 3 bin 645’e çıkacak. Hizmet nokta sayımız ise 940’a çıkacak. İstanbul artık daha fazla noktada doktora ulaşılan bir il olacak. Daha fazla doktordan daha kolay hizmet alınmış olacak. Her aile hekimi mahallesindeki 3 bin 500 kişiden sorumlu olacak.

Aile hekimlerinin sistemdeki yeri ne olacak?

Aile hekimi arkadaşlarımız o ailenin telefon rehberinde “doktorum” diye kaydettiği bir isim olacak. Hastaların gerek danışmak, gerek muayene randevusu almak, gerekse evindeki yatalak veya kronik hastanın gelip değerlendirmesi için bir hekimi olacak.

Doktorlar hizmet vereceği vatandaşları nasıl seçecek?

Hekimler çalışmak istediği bölge ve mahalleyi kendileri seçecekler. Hekim arkadaşlarımıza, TÜİK’ten elde ettiğimiz “Hangi mahallede kimler yaşıyor?”, bu verileri CD ortamında vereceğiz. Bir anlamda mahallenin muhtarı gibi olacak. Görevli olduğu mahallede hekim arkadaşımız bölgesindeki 3 bin 500 kişiyi gözden geçirecek. Bir aile hekimi en çok 4 bin kişiye bakalabilecek.

Birden fazla doktor aynı mahalleyi isterse nasıl belirlenecek?

Onun için de puan sistemi koyduk. Üniversite puanı gibi, kişiler meslekteki kıdemine göre sıralandı. Puanlamada en önemli kriter, meslekteki kıdem ve aile hekimi uzmanlığının olması.

Doktor ücretleri ne olacak?

4 bin 500 lira maaş verilecek. İlaveten en az 6 ay 3 bin lira daha sabit para verilecek her doktora. Hekimin baktığı nüfus içinde aşılanacak çocuk sayısı, gebe, yaşlı ve kronik hasta sayısı çoksa daha fazla para alacak. Kısacası doktorun hizmet verdiği popülasyonun profili de gelirini etkileyecek.

Vatandaşlar hangi aile hekimine bağlı olduğunu nasıl öğrenebilecek?

Ekim ayının son günlerinde ilan edeceğimiz web sayfasıyla tüm vatandaşlarımız 1 Kasım itibariyle kendi TC kimlik numaralarını girerek hangi hekimin hangi noktada kendisine hizmet vereceğini öğrenebilecek. Ayrıca bağlı bulundukları sağlık ocaklarına gittiklerinde oradan da öğrenebilecekler.

Hasta doktorunu nasıl seçecek?

Aile hekimliğinin en önemli özelliklerinden biri vatandaşa 3 ayda bir doktor seçme özgürlüğü tanıması. Vatandaş olarak memnun değilseniz aynı sağlık merkezi içinden başka bir hekime ya da o bölgedeki yakın bir başka ASM’ye kendinizi naklettirebilirsiniz. Size ait tüm kayıtlar otomatik olarak o doktora gidecek.

Örneğin kronik hastaların raporlarını, ilaçlarını kullanıp kullanmadığının takibini yapacak mı?

Her doktorun kendisine bağlı vatandaşları yılda en az bir kez görmesini istiyoruz. Yıllık check-up’ta 40’a yakın tahlil yapılabilecek.

Hangi durumlarda randevu gerekecek?

Acil hizmetler dışında randevu olmasını istiyoruz ama bakanlığın bir talimatı yok randevuyla çalışın diye. İşin doğası gereği makul bir randevu sistemine geçilmesini doğru buluyorum.

Sevk sistemi olacak mı?

Kişiler tamamen kendi özgür iradeleriyle ister aile hekimine giderler hizmetlerin tamamını ücretsiz alabilirler. Üniversite ya da eğitim araştırma hastanelerine gidebilirler. Oralarda 5-8 lira gibi küçük katkı payları var.

Peki hasta aile hekiminin yönlendirmesiyle hastaneye giderse?

Aile hekiminin yönlendirmesiyle giderse yine ücretsiz hizmet alacak.

Aile hekimi hangi sağlık hizmetleri için çalışacak?

Aile hekimleri aşılama, obeziteyi önleme, sağlıklı yaşam, sigarayı bırakma, gebelik, lohusalık takipleri, çocukların büyüme, gelişme, beslenme takipleri gibi koruyucu sağlık hizmetlerinde bulunacak.

Aile hekimine yardımcı olmak için kimler görevlendirildi?

Aile hekimleri, aile sağlığı elemanı olarak adlandırılan bir sağlık görevlisiyle (ebe, hemşire veya sağlık memuru) anlaşacak. Bunun dışında Sağlık Bakanlığı’nın vermiş olduğu cari gider harcamaları ile aile hekimleri hizmetli, tıbbi sekreter ve gerekirse fazladan bir aile sağlığı elemanı ile anlaşabilecek.

Aile hekimi hangi ilaçları yazabilecek?

Tüm ARB grubu antihipertansifler, BPH’de kullanılan ilaçlar, Nateglinid grubu antidiyabetikler, menopoz ilaçları, ayaktan tedavide 3. kuşak parentral sefolosprinler. Ayrıca bazı kanser ve osteoporoz ilaçlarını yazabilecek.

ASM’lerde sıra alınacak mı?

Hekimlerin bir numerator sistemleri olacak, hekime kayıtlı hastalar sadece kendi hekimlerinden sıra alacak.

Aile hekimi evde hasta ziyaret edecek mi?

Aile hekimlerinin asıl görevleri koruyucu sağlık hizmetleridir. Ancak hareket edemeyen örneğin yatalak hastalara mesai saatleri içerisinde evde bakım uygulayacak.

Aile hekimi izinli olduğunda vatandaşa kim bakacak?

Aile hekimleri izin aldıklarında yerlerinde aynı ASM’deki hekimler bakacak. Eğer başka hekim yoksa toplum sağlığından bir hekim görevlendirilerek hizmetin aksamaması sağlanacak.

İstanbul’da yaşadıkları halde ikametgahları şehir dışında olanlar nasıl hizmet alacak?

İl dışında ikamet edip aile hekimine başvuran hastalar “misafir hasta” olarak bakılacak.

Ayşegül Aydoğan Atakan/Milliyet

Aile hekimlerinin yönetmeliği yayınlandı: Aile hekimi başka iş yapamayacak

Sözleşmeli olarak çalıştırılan aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları, bu görevleri dışında, bilimsel faaliyetler ve telif hakları hariç olmak üzere, mesleklerinin icrasından menfaat temin edemeyecek.

Aile Hekimliği Uygulaması kapsamında sözleşmeyle çalıştırılan aile hekimi ve aile sağlığı elemanının sözleşmesi, vali tarafından herhangi bir ihbar veya ikaza gerek duyulmadan, ”aile hekimine kayıtlı kişi sayısının aralıksız iki aydan fazla süreyle bin kişinin altına düşmesi” halinde sona erdirilebilecek Devamını okuyunuz: Aile hekimlerinin yönetmeliği yayınlandı: Aile hekimi başka iş yapamayacak

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Semsi Kibarcık dedi ki:

    Aile hekimi: Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini, yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın, her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak belli bir mekânda vermekle yükümlü, gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti veren ve tam gün esasına göre çalışan aile hekimliği uzmanı veya Bakanlığın öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabipleri olmalıdır

  2. zeynep dedi ki:

    Benım kaydım aksemsettınde oldugu halde doktorum yesılpınar saglık ocagında gozukuyor bunun duzeltılmesı ıcın ne yapmalıyım

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları