AB ile Vize Muafiyeti Süreci Resmen Başlıyor

AB ile Vize Muafiyeti Süreci Resmen Başlıyor
eca-star-reklam

vize muafiyetiVize Muafiyeti nedir, Vize Muafiyeti nasıl?  vize muafiyeti ne demek. Vize Muafiyeti Süreci, Vize Muafiyeti Süreci ne zaman başlıyor, Vize Muafiyeti Süreci ne zaman bitecek, Türkiye ile AB arasındaki en büyük anlaşmazlıklardan biri olan vize muafiyeti için diyalog süreci bugün Ankara’da resmen başlatılacak.

AB’nin Türkiye’ye şart koştuğu üçüncü ülkelerden gelen kaçakların kabulüne ilişkin “Geri kabul anlaşması” bugün Ankara’da imzalanacak. Anlaşma imzalandıktan sonra onay için TBMM’ye gönderilecek.

SÜREÇ BAŞLIYOR

Türkiye’nin, AB’ye üyelik müzakereleri sırasında uzun süredir talep ettiği vize muafiyeti görüşmeleri, geri kabul anlaşmasının imzalanmasına paralel olarak başlatılacak. Bu kapsamda AB ilk olarak, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı getirecek. Schengen vizesi almak isteyen belirli meslek gruplarına ait kişilerden uzun süreli vize taleplerinde daha az evrak istenecek. Ankara ise Türkiye’den AB’ye kaçak giriş yaparken yakalananları kabul edip geldikleri ülkelere gönderilene kadar tutulacakları mülteci kamplarına gönderecek. Karşılıklı adımların yaklaşık 3,5 yıl gözleneceği sürecin sonunda AB’den Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirmesi talep edilecek. Bu talep yerine getirilmediği taktirde geri kabul anlaşması da gözden geçirilecek.

2 ANLAŞMA İMZALANACAK

Ankara Palas’taki imza törenine Başbakan Tayyip Erdoğan da katılacak. Törende, Geri Kabul Anlaşması’nı İçişleri Bakanı Muammer Güler, vize muafiyetine ilişkin protokolü ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imzalayacak. İmza töreni nedeniyle bugün yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısının da iptal edildiği öğrenildi.

Vize Muafiyeti Nedir

The Visa Waiver Program (VWP) (Vize Muafiyet Programı), belirli ülkelerin vatandaşlarını vize almak zorunda kalmadan 90 güne kadar turizm veya iş için Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahatlerine imkan sağlayan Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin bir programıdır. Program, 50 ABD eyaletinin yanı sıra, yine ABD’ye bağlı olan Porto Riko veKarayipler’de bulunan Virgin Adaları için de geçerlidir. Programda olan ve ABD hükümeti tarafından seçilen ülkelerin çoğu çok yüksek bir İnsani Gelişme Endeksi‘ne sahip, yüksek gelirli ekonomiler, Gelişmiş ülkeler olarak kabul edilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları