8 Ayar Altın Bilezikler, Rağbet Görüyor

8 Ayar Altın Bilezikler, Rağbet Görüyor
eca-star-reklam

altın-borsasi-altin fiyatlari12 Ağustos 2011 Altın fiyatları. Günlük altın fiyatları. Küçük altın fiyatları. Yarım Altın fiyatları. Tam Altın fiyatları Küçük altın artışa devam ediyor. Altının gramı ne kadar oldu. Küçük altın ne kadar oldu. 

8 ayar 90 TL bilezik

Birinci dereceden akrabasına bilezik takma mecburiyeti hisseden vatandaşlar ve düğün sahipleri, gösterişli ama yarı düşük çeyrek altın fiyatındaki bileziklere yöneldi. Kuyumcular, yaz döneminde sadece düğünlerde hediye götürülmesi için 8 ayar bilezik imalatı yapıyor. 8 ayar olarak satılan ve 90 TL değerindeki bileziklerin satışına yaz döneminde yetişemediklerini dile getiren sarraflar, gösterişli ama düşük fiyatlı bileziklerin altın fiyatlarının yükselmesiyle rağbet görmeye başladığına dikkat çekiyor. 90 TL’ye satılan bilezikler 60 TL civarında tekrar bozdurulabiliyor.

Narinler Sarraf Sahibi Seyit Ali Kaban, ayarı ve gramı düşük altınların satışına yetişemediklerini söyledi. Daha çok gurbetçi ve birinci dereceden yakınlarına hediye götürmek isteyen insanların 8 ayar bilezikleri tercih ettiğini kaydeden Kaban, bunun yanı sıra düğünde fazla altın takmayı düşünen ancak maddi imkanı elvermeyen düğün sahiplerinin de 3-3.5 gram ağırlığında olan ve çeyrek altın fiyatlarını geçmeyen 8 ayar bilezikleri tercih ettiğini vurguladı. 8 ayar bileziklerin özellikle yaz döneminde düğünler için üretildiğini ve her geçen yıl bu bileziklere olan talebin arttığını kaydeden Kaban, “2-3 yıl öncesine kadar insanlar düğünde aldıkları ve takılan altınları düğün sonrasında yatırıma dönüştürmek istediği için ayarı düşük bilezikleri almazdı. Ancak altın fiyatlarındaki aşırı yükselme insanları bu bileziklere yönelmek zorunda bıraktı. İnsanlar artık bilezik alırken değerine değil gösterişine bakıyor. Bilezikler düğünler için üretildiği için göze hitap etmesiyle dikkat çekiyor. Bu nedenle de rahatlıkla hediye olarak götürülebiliyor” dedi.

Kayseri Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Ahmet Demircioğlu da altına olan talebin her zaman olduğunu, ancak son yıllarda tercihlerin değiştiğini söyledi. Demircioğlu, altın fiyatlarının son birkaç yılda fiyatını ikiye katlaması nedeniyle insanların düşük gramajlı altınlara yönelmek zorunda kaldığını söyledi. Birkaç yıl öncesine kadar kuyumcuların yaz döneminde günde bir kilogram ve üzeri altın sattığını, ancak artık bu satışlara ulaşılamadığını kaydeden Demircioğlu, düğün ve gurbetçi sezonu olmasına rağmen düşük gramajlı ve düşük ayarlı altınların fiyatları ucuz olduğu için günde 250-300 gram altın satılabildiğini aktardı.

Vatandaşların yıllar önce birikim yapma düşüncesiyle aldığı ve yastık altında sakladığı altınları kullanmaya başladığını kaydeden Demircioğlu, “Anadolu’da çocuğu olan her anne baba daha evlenecek çağa gelmeden altın alıp birikim yapıyor. Düğün zamanı gelince de bu altınları kullanıyor. Yastık altındaki altınları kullanan ailelerin sayısı son yıllarda daha fazla arttı. Gerek insanların alım gücünün düşmesi gerekse altın fiyatlarının ikiye katlanması bunun en önemli nedenleri arasında” diye konuştu.

Demircioğlu, çeşidin fazla olması ve her bütçeye uygun altının Kayseri’de bulunabiliyor olması nedeniyle, civar illerdeki gurbetçi ve düğün sahiplerinin de altın alışverişlerini Kayseri’den yaptığını vurguladı.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları