5 yılda 16 milyon aboneye ulaştı

5 yılda 16 milyon aboneye ulaştı
eca-star-reklam

vodafoneVodafone, beş yıllık dönemi, 10,9 milyar liraya ulaşan toplam yatırım, 16,8 milyon abone, 3,7 milyar lira ciro ve yüzde 27,1 gelir pazar payı ile tamamladı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, 2005 yılı sonunda Türkiye’ye en büyük ikinci doğrudan yabancı sermaye yatırımı ile giriş yapan Vodafone’un, özellikle son iki yıldır yürüttüğü müşteri odaklı stratejik programı sayesinde beş yıllık dönemi, 10,9 milyar liraya ulaşan toplam yatırım, 16,8 milyon abone, 3,7 milyar lira ciro ve yüzde 27,1 gelir pazar payı ile tamamladığını bildirdi.

Vodafone Türkiye, beşinci yılını Sabancı Müzesi bünyesindeki The Seed’de düzenlenen ve 2010-2011 mali yılı sonuçlarının da değerlendirildiği basın toplantısıyla kutladı.

Serpil Timuray, Vodafone Türkiye’nin 2009-2010 mali yılında başlatılan kayıtsız şartsız müşteri memnuniyetine odaklanan uzun dönemli stratejik program yürüttüğünü anımsatarak, ikinci yılını dolduran programın, iş sonuçlarında çok önemli rekor gelişmelere imza attığını anlattı.

Timuray, Mart 2011 itibariyle sona eren mali yılda toplam gelirlerin yüzde 30,2 arttığını dile getirerek, ”Bu bir organik artıştır. Bunun içinde satın aldığımız Borusan Telekom’dan gelen büyüme yoktur” dedi.

Serpil Timuray, 2005 yılı sonunda Türkiye’ye en büyük ikinci doğrudan yabancı sermaye yatırımı ile giriş yapan Vodafone’un özellikle son iki yıldır yürüttüğü müşteri odaklı stratejik programı sayesinde beş yıllık dönemi, 10,9 milyar liraya ulaşan toplam yatırım, 16,8 milyon abone, 3,7 milyar lira ciro ve yüzde 27,1 gelir pazar payı ile tamamladığını bildirdi.

Toplam ciroyu da 3,7 milyar lira seviyesine getirdiklerine işaret eden Timuray, son bir yılda pazar payını 5,9 puan artırarak, yüzde 27,1 seviyesine ulaştırdıklarını söyledi.

FAVÖK marjını da pozitife çevirdiklerini ve FAVÖK seviyesinin de 12,1 olarak gerçekleştiğini belirten Timuray, şöyle konuştu:

”Yüzde 30,2 büyüme grafiği ile Türkiye’nin mobil iletişim sektörünün en hızlı büyüyen operatörü konumundayız. Vodafone Grubu bünyesinde de kurulu operatörler arasında en hızlı büyüyen kurulu operatör konumundayız. Gelir pazar payındaki son iki yılındaki performansımıza baktığımızda, 8,5 puan artış kaydettiğimizi görmekteyiz. Numara taşımada, Kasım 2008’den bugüne kadar açık ara liderliğimizi koruyoruz. Faturalı abone sayısını 2 misline çıkardık, data gelirlerinde 3 misli artış kaydettik, kurumsal segmentte ise yüzde 45 büyüme sağladık.”

Timuray, geçen dönemlerde abonelerin yüzde 30’unda birden fazla SİM varken, bugün bu oranın yüzde 10’lara kadar düştüğünü belirterek, Vodafone Türkiye’nin tüm gruba bakıldığında abone bazına dakika kullanımı sıralamasında üçüncü, gelir sıralamasında da sekizinci sıraya yükseldiğini kaydetti.

-MOBİL ABONE SAYISI 61,8 OLDU-

Timuray, son beş yılın mobil iletişim pazarında da önemli değişikliklerin, sektörü etkileyen yatırımların gerçekleştiği bir dönem olduğunu ifade etti. Timuray, mobil abone sayısının 61,8 milyon seviyesine geldiğini, telefon tüketiminin sabitten mobile kaydığını, mobil trafiğin toplam telefon içindeki payının beş yıl içerisinde de yüzde 40’tan yüzde 84’e çıktığını, abonenin aylık dakika kullanımının da 79 dakikadan 225 dakikaya yükseldiğini söyledi.

Serpil Timuray, Türkiye’nin bu tüketimle Avrupa’da 3. sırada yer aldığını belirterek, rekabet ortamının gelişmesiyle fiyatlarda düşüş yaşandığını, 3G abone sayısının 20 milyona yaklaştığını, akıllı telefon kullanımının yüzde 10 seviyesine ulaştığını anlattı.

Mobil internetin Türkiye’de kullanımının yaygınlaşmasına dönük yatırımları olacağını bildiren Timuray, 2010 yılı Aralık sonu itibariyle 3G kapsama alanını nüfus kapsamasının yüzde 74’üne çıkardıklarını belirtti.

Timuray, akıllı telefonları en asgari fiyata ülkeye getirmek için çalışacaklarını ifade etti.

Bir soru üzerine, internetin iyi niyetli olmayan kişiler tarafından paylaşımı konusunda tüketicinin özellikle de genç nüfusun korunmasına yönelik tedbirler alınmasını doğal karşıladıklarını belirten Timuray, bu konudaki gerekli düzenlemelerin yapılması aşamasında sektörün tüm paydaşlarının görüşünün alınması gerektiğini kaydetti. Timuray, ”Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) söyleyeceği mevzuata uymakla yükümlüyüz” dedi.

-”İKİ YILDA YÜZDE 78 BÜYÜME OLDU”-

Vodafone Türkiye Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Diego Galli, Vodafone mali yılının Nisan 2010’dan Mart 2011’e kadar olan kısmı kapsadığını anımsatarak, şöyle konuştu:

”Son iki yılda ciddi miktarda gelirde büyüme oldu. Bu çeyrek bölümlük bir gelir. İki sene önce gelirimiz 500 milyon liradan daha fazlaydı. Son çeyrekte ise gelir 1 milyar liraya çıktı. Yani iki sene içinde yüzde 78’lik bir büyüme oldu. Bu da sürekli bir büyümeden kaynaklanıyor ve bu da 5 çeyreklik dönemden geliyor. 2008 ve 2009 yılından sonra 2010 yılında istikrarlı büyüme olmaya başladı. Gelirimiz yıllık olarak yüzde 30-32 arasında oldu. Yıllık müşteri büyümesi yüzde 44 oldu, bu Vodafone grubunda rekordur. Vodafone, Türkiye’de en büyük gruptur. Vodafone Türkiye’de operatör olarak büyüyen gruptur, yüzde 30 oranında büyüdük. Pazar ise yüzde 4 oranında büyüdü. Gelirlere bakıldığında Türkiye’de pazar payında bir rekora ulaştı. Yüzde 27 oranında pazar payı, 8,5 iyileşme gösterdi. Ana rakip eksi 10. Bu artan bir müşteri tabanından kaynaklanıyor. Toplam müşteri sayısı 16,8 milyona ulaştık. 7,8 milyon faturalı müşterilerimiz var. Mobil internet kullanımı yaklaşık bir senede yüzde 12 oranında arttı ve 200 milyon liralık gelir kazandık. 3G’den önce bu gelir yüzde 7 oranındaydı. Faturalı hatta yüzde 8 oranında, faturasız hatlarda yüzde 6 oranında büyüdük.”

Galli, 1 Ocak-31 Mart 2011 döneminde ortalama abone başına gelirin 18,3 lira olduğunu bildirdi.

Vodafone Türkiye Bireysel İş Birimleri Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öğüt, Vodafone’un müşterileri tarafından en çok tavsiye edilen operatör olduğunu belirterek, Kasım 2008’de yürürlüğe giren numara taşımada 2 milyon abone ile açık ara liderliğin korunduğunu söyledi.

Öğüt, 3G abonelerinin toplam abonelerin yüzde 39’unu oluşturduğunu, 2011 yılının birinci çeyreğinde mobil internet gelirlerinin geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 185 oranında arttığını belirtti. Öğüt, bunun müşteriler için aylık mobil internet kullanımında 6 kat artışa karşılık geldiğini kaydetti. Öğüt, abone bazındaki akıllı telefon penetrasyonunun yüzde 8,4 olduğunu ifade etti.

-”MAĞAZA SAYISI 1001 OLDU”-

Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimleri Genel Müdür Yardımcısı Phil Patel, 2010 yılının yatırım yılı olduğunu, sadece müşteri sayısında değil, gelirlerde de büyüdüklerini ifade etti. Patel, Borusan Telekom’un başarılı entegrasyonunun kurumsal pazardaki müşteri kazanımını hızlandırdığını, Capital 500 şirketler listesinin yüzde 49’unun Vodafone ile çalıştığını söyledi.

Satış ve Müşteri Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Sinan Kızıldağ, 2009 yılının Mart ayında 678 olan münhasır mağaza sayısının 2011 Mart ayında 1001’e taşıdığını belirterek, ”Sadece 323 mağaza açmakla da kalmadık, mevcut 678 mağazanın 450’sini daha iyi lokasyona taşıdık. 753 mağazayı yeni lokasyonlarda konumlandırdık. 1001 mağaza ile abone başına en fazla mağazası olan operatör olduk” diye konuştu.

Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ken Tunncliffe, 2010-2011 yılının en fazla yatırım yapan operatörü olduklarını belirterek, sadece müşterilere yönelik değil aynı zamanda datayı desteklemek için yatırımlar yaptıklarını, 2500 adet 2G, 2800 adet 3G baz istasyonu kurduklarını, akıllı şebekeye ciddi yatırımlar yaptıklarını anlattı.

Toplantıda, Vodafone Grup Üst Yöneticisi Vittorio Colao, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve BTK Başkanı Tayfun Acarer’in Vodafone’un beşinci kutladıkları mesajları yayınlandı.

Serpil Timuray ve İcra Kurulu üyeleri basın toplantısının ardından Vodafone Türkiye’nin beşinci pastasını kesti.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları