2011’in En Başarılı Kobileri Seçiliyor

2011’in En Başarılı Kobileri Seçiliyor
eca-star-reklam

Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) yönelik faaliyetlerini çeşitlendirerek sürdüren İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2011 yılının en başarılı KOBİ’lerini seçiyor.

İTO tarafından yüksek katma değer oluşturan, yenilikçi ve rekabetçi KOBİ’lerin ödüllendirilmesi amacıyla bu yıl 6’ncısı düzenlenen 2011 Yılı Başarılı KOBİ Yarışması’na başvurular başladı. Yarışmanın bu yılki sloganı ‘İyi Olan, Öne Çıksın’ olarak belirlendi.

Yarışma; Teknoloji ve İnovasyon, İhracat Başarısı, Yan Sanayide Başarılı KOBİ, Kalkınmada Öncelikli Yörelerde Başarılı KOBİ, Kadın Girişimciler, Genç Girişimciler, Başarılı Meslek Liseleri veya Meslek Yüksek Okulları olmak üzere 7 ayrı kategoride gerçekleştirilecek.

Yarışmaya katılan KOBİ’ler, STK temsilcileri, akademisyenler, çeşitli kurumların uzmanlarından oluşan jüri üyeleri tarafından titiz bir incelemeden geçirilerek seçilecek.

“BU YARIŞMANIN ESAS ÖZELLİĞİ, ORTAYA KOYDUĞU KOBİ RÜZGARIDIR”

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Başarılı KOBİ Yarışması’nı katma değerli üretim, küresel pazarlara açılım ve öncü uygulamalar gibi önemli temalar üzerinden gerçekleştirdiklerini söyledi. Yalçıntaş, yarışmada farklı kategorilerde önemli ödüller bulunduğunu belirterek, “Bu yarışmanın esas özelliği, oluşturduğu motivasyondur, ortaya koyduğu KOBİ rüzgarıdır” dedi.

KOBİ’leri ekonominin ‘güvenlik anahtarı’ olarak niteleyen Yalçıntaş, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en iyi 10 ekonomisinden biri olabilmesi için dayanak noktasının da, yine KOBİ’ler olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’DE 3 MİLYON 222 BİN 133 KOBİ VAR

http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/kobi-kuçuk-ve-orta-bütceli-isletmeler.jpgBaşkan Yalçıntaş, Türkiye’de hizmet sektörü dahil tüm işletmelerin yüzde 99.9’unu KOBİ’lerin oluşturduğunu kaydetti. Başkan Yalçıntaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Türkiye’de KOBİ sıfatını taşıyan, yani 250’den az çalışanı olan, 3 milyon 222 bin 133 girişim bulunuyor. KOBİ’lerin yüzde 82’si hizmetler ve ticaret, yüzde 13’ü ise imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteriyor. KOBİ’ler Türkiye’de; toplam istihdamın yüzde 78’ini üstleniyorlar. Yine toplam yatırımların yüzde 50’sini ve toplam ihracatın yüzde 59’unu KOBİ’ler yapıyor. Daha da önemlisi, toplam katma değerin yüzde 55’ini KOBİ’ler üretiyor. Toplam krediler içinden yüzde 24 pay alıyorlar. Bu rakamlar da gösteriyor ki, KOBİ’ler Türkiye ekonomisinin temel taşlarıdır, sıçramasını sağlayacak asli unsurlardır.”

TOPLAM ÖDÜL 630 BİN LİRA

Bu yıl en başarılı KOBİ’lere verilecek ödüller de artırıldı. Yarışma sonucunda birinci olan firmalara çeşitli konularda 60 bin lira değerinde, ikinci olan firmalara ise 30 bin lira değerinde destekler verilecek. Bu destekler, danışmanlık, yurtdışı fuara ücretsiz katılım, sigorta, iş yeri yıllık kira, pazar araştırması ve Ar-Ge personel şeklinde olacak. Ayrıca dil kursu, İTO Kandilli Cemile Sultan Tesisleri’nde İş Yemeği ve diz üstü bilgisayar hediyeleri de ödüller arasında. Yine başarılı olan Meslek Lisesi veya Meslek Yüksek Okullarına teçhizat desteği yapılacak. Yedi kategoride verilecek toplam ödül tutarı ise 630 bin TL’yi buluyor.

2011 Yılı Başarılı KOBİ Yarışması’na katılmak isteyen firmalar, başvuru formu ve yarışma katılım koşulları hakkında www.itokobiyarismasi.com adresinden bilgi alabiliyorlar.

Aday firmaların 12 Aralık 2011’e kadar İTO KOBİ Araştırma ve Geliştirme Şubesi’ne başvurmaları gerekiyor. Katılım şartlarıyla ilgili detaylı bilgi kobiyarismasi@ito.org.tr adresinden ya da 0212 455 47 76 numaralı telefondan edinilebiliyor.

ÖDÜLLÜ KOBİLER BAŞARIYA KOŞTU

KOBİ Başarı Yarışması’nda ödül kazanan KOBİ’ler ve onlara işgücü sağlayan meslek liseleri başarıdan başarıya koşuyorlar. 2005 yılında İhracat Başarısı kategorisinde Birincilik Ödülü kazanan Özpolat Makine, yurtiçi ve yurt dışında yüzlerce anahtar teslim tesis kurdu. 2010 yılında 2.5 milyon dolar ihracat yapan firma, makineleriyle teknoloji ihracatı da yapıyor. Firma 5 kıta ve 25 ülkede tesis kurmaya devam ediyor.

İTO’nun Başarılı KOBİ Yarışmalarında ödül kazanan bir diğer firma da Malatyalı Mimsan Makine oldu. Şirket, yarışma sonrasında kendi pazarını önemli ölçüde büyüttü. Sanayide kullanılan enerjiyi, başta bitkisel atık olmak üzere yerli ve ucuz kömür kaynaklarını kullanarak sağlayan Mimsan, hem iç pazarda hem de ihracatta önemli bir başarı sağladı.

Tokat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ise AB hibe projelerindeki başarısıyla 2010 yılında İTO’dan ödül kazandı. Ödül sonrası çalışmalarını genişleten lise, bugün bölgesinde sanayi alanında eleman yetiştiren en önemli kurumların başında geliyor.

Zincir lastik koruyucu üreten KOBİ Başarı Ödülü sahibi LAS ZIRH’ın ürettiği zırhlar, 5 kıta ve 50 ülkede madencilik ve taş mermer ocakçılığı, tünel, yol-baraj inşaatları ve demir çelik fabrikaları gibi alanlarda görev yapan iş araçlarının lastiklerini zırhla koruyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları